PARTNER PORTALU
  • BGK

Digitalizacja ważna dla ochrony dziedzictwa

  • PAP    20 października 2012 - 14:13
Digitalizacja ważna dla ochrony dziedzictwa

Ważnym elementem ochrony dziedzictwa jest digitalizacja zbiorów, czym m.in. zajmują się Naczelne Archiwa Cyfrowe. W ramach wieloletniego programu rządowego w 2013 r. przeznaczymy m.in. na ten cel ponad 30 mln - powiedział w sobotę minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Minister podczas konferencji prasowej przedstawił informację o dokonaniach i zamierzeniach resortu w związku z zeszłotygodniowym tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska.

"Ważnym elementem ochrony dziedzictwa jest digitalizacja i udostępnianie. Ważne są tu Naczelne Archiwa Cyfrowe, które digitalizują archiwa, czyli to dziedzictwo najstarsze, występujące najczęściej w jednym egzemplarzu; Biblioteka Narodowa, czyli przede wszystkim książka, ponad 87 tys. pozycji zdigitalizowanych i dostępnych, zwłaszcza klasyki polskiej oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, który zajmuje się archiwizacją, ale także digitalizacją i udostępnianieniem zabytków ruchomych i nieruchomych" - mówił minister.

Jak zaznaczył, pozyskiwanie środków na procesy digitalizacyjne będzie się odbywać m.in. w ramach wieloletniego programu rządowego. "Najważniejszy tu będzie rok 2013, kiedy będzie największa koncentracja środków, ponad 30 mln na infrastrukturę bibliotek i procesy digitalizacyjne" - zaakcentował Zdrojewski.

W jego ocenie dziedzictwo narodowe powinno być traktowane kompleksowo. "Dlatego realizuję takie przedsięwzięcia jak zabytki sakralne Powiśla czy też Krzeszów barokowy, ale też pozyskuję środki finansowe na +fundusz żelazny+ Auschwitz-Birkenau. Realizujemy takie przedsięwzięcia jak Muzeum II Wojny Światowej czy kończymy Muzeum Historii Żydów Polskich" - mówił minister.

Mówiąc o inwestycjach wymienił także Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie, Zamek na Wawelu, a także krakowskie Sukiennice. Jak zaznaczył, chodzi o "obiekty, które mają najwyższą rangę w Polsce". "Dziedzictwo narodowe to nasza historia (...). Skoncentrowałem środki finansowe po to, by Zamek Królewski w Warszawie wyglądał tak jak powinien wyglądać; skończyliśmy inwestycje w Pałacu pod Blachą, Arkady Kubickiego, realizujemy elewację, zabieramy się za moment za ogrody" - powiedział.

Wśród istotnych inicjatyw wymienił budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. "To zadanie, które jest przełożone, ale jestem przekonany, że w 2013 roku rozstrzygnie się konkurs na realizację tego przedsięwzięcia" - zapewnił minister.

Przypomniał, że polskie muzealnictwo na pewnym etapie miało zamknięty dostęp do instytucji zagranicznych. "Obecnie po raz pierwszy do 70 lat otwarto Muzeum Puszkina dla zbiorów malarstwa polskiego czy plakatów polskich. Podpisane są umowy na wielkie wystawy polskie w Sankt Petersburgu czy Pekinie. To efekt wielu lat pracy i otwierania ciężkich drzwi dla promocji kultury w tej materii" - ocenił Zdrojewski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: