PARTNER PORTALU
  • BGK

Digitalizacja zbiorów narodowych ciągle w powijakach

  • parlamentary.pl    5 kwietnia 2016 - 11:29
Digitalizacja zbiorów narodowych ciągle w powijakach
Szacunkowy całkowity koszt digitalizacji państwowych zasobów w 2009 r. określono na 2,3 mld zł. (fot.mnk.pl)

• W 2007 r. uruchomiono program „Dziedzictwo Kulturowe”, a następnie - w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Kultura+”, przyjętego w 2010 r., rozpoczęto digitalizację najcenniejszych zbiorów.
• Do końca 2014 r. udostępniono jednak tylko 9,6 mln skanów zdigitalizowanych materiałów. To o ponad 30 proc. mniej materiałów niż zaplanowano.
Były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiadał, szerokie udostępnienie zbiorów muzealnych, bibliotek i archiwów w internecie. Dzięki digitalizacji zbiorów publiczność miała otrzymać dostęp nawet do najcenniejszych i najbardziej chronionych zabytków, książek i dokumentów archiwalnych.

W 2007 r. uruchomiono program „Dziedzictwo Kulturowe”, a następnie - w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Kultura+”, przyjętego w 2010 r., rozpoczęto digitalizację najcenniejszych zbiorów.

Szacunkowy całkowity koszt digitalizacji państwowych zasobów w 2009 r. określono na 2,3 mld zł. Projektem objęto tylko dobra kultury w instytucjach prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministra Kultury, m.in.: blisko 64 tys. budynków ujętych w rejestrze zabytków, 12 mln muzealiów, 260 km bieżących archiwaliów, 6,2 mln książek i starodruków oraz 410 tys. godzin nagranych materiałów audio i 259 tys. audiowizualnych.

W okresie 2011-2014, na digitalizację narodowych dóbr kultury wydano ok. 197 mln zł., czyli zaledwie 8,4% zaplanowanej kwoty.

Realizacja programu była przedmiotem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. NIK pozytywnie oceniła dobór przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytków i eksponatów do digitalizacji, ale jednocześnie kontrolerzy zwróciła uwagę, że MKiDN rozpoczynając program „Kultura+” nie dysponował pełną wiedzą na temat faktycznych potrzeb w zakresie digitalizacji.

Więcej tutaj

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.