PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 2015 r. powstanie ok. 1,9 tys. km sieci internetu w Podlaskiem

  • PAP    30 lipca 2014 - 19:01
Do 2015 r. powstanie ok. 1,9 tys. km sieci internetu w Podlaskiem

- Do października 2015 r. ma być gotowe blisko 1,9 tys. km sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem - zapowiedział w Hajnówce (Podlaskie) minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. W Hajnówce uruchomiono pierwszy odcinek tej sieci w regionie.
*** ZAKTUALIZOWANA ***

Projekt utworzenia prawie 1,9 tys. km tzw. sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu w Podlaskiem realizowany jest z unijnych środków z programu Rozwój Polski Wschodniej. Wartość projektu wynosi 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. (10,4 mln zł) to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, zaś pozostałe środki stanowi dotacja z budżetu państwa. Podobne projekty realizują cztery inne regiony, które korzystają z programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

W środę w Hajnówce odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace przy projekcie w Podlaskiem; uruchomiono też gotową już część sieci między Hajnówką a Siemiatyczami, w sumie 69 km.

Czytaj też:  Szeroka promocja szerokopasmowej sieci na Podlasiu

Jak mówił Trzaskowski, budowa sieci szerokopasmowego internetu to jeden z najważniejszych projektów ministerstwa. Chodzi o to, by dostęp do internetu miała jak największa liczba obywateli. Dodał, że ważne są też kompetencje użytkowników. Z danych, jakie przywołał minister wynika, że 20 proc. osób mających dostęp do sieci nie wie, jak z niej korzystać. Dlatego - jak mówił - będzie kładł nacisk na szkolenie ludzi zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Minister powiedział, że w porównaniu z innymi regionami w Podlaskiem jest najwięcej miejsc, gdzie nie ma dostępu do internetu. Dodał, że ten problem dotyczy blisko 40 proc. mieszkańców. Dlatego - jak zauważył - tam, gdzie nie opłaca się tworzyć tej sieci prywatnym firmom, potrzebna jest interwencja państwa.

Czytaj też:  Internet szerokopasmowy ruszył z miejsca

Projekt we wszystkich pięciu województwach ma być gotowy do października 2015 r. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel poinformowała, że w sumie powstanie 20 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Dodała, że postęp prac w województwie podlaskim "napawa optymizmem", że uda się ten projekt zrealizować w całości. Przyznała, że początkowo przygotowania do inwestycji trwały długo, bo była "to bardzo skomplikowana procedura", jeśli chodzi m.in. o krajowe i unijne przepisy budowlane i zdobycie odpowiednich uprawnień czy przygotowanie studium wykonalności. Dodała, że równolegle ruszyły prace związane z budową sieci dostępowej oraz z tzw. ostatnią milą - doprowadzeniem internetu bezpośrednio do użytkowników.

W województwie podlaskim - jak zapewnił członek zarządu Jacek Piorunek - prace idą zgodnie z harmonogramem. Do końca tego roku zostanie odebranych blisko 93 proc. dokumentacji budowlanych. Ma być też gotowych ponad 1,1 tys. km sieci szerokopasmowej, czyli 63 proc. całości. Jedna inwestycja - między Hajnówką a Siemiatyczami - jest już ukończona.×
KOMENTARZE (2)

  • gdzie ten net?, 2016-10-15 23:54:48

    Na podłączenie światłowodu do domu będziemy teraz czekać całe dekady, jak za dawnych czasów się czekało na telefon, Co z tego że infrastruktura jest, skoro nie ma nikogo kto by podłączył do tego gospodarstwa domowe? Myślę, że o sukcesie będzie można mówić za jakieś 25-30 lat, gdy uda się podłączyć... z 50% chętnych, jednym słowem jak za dawnych starych czasów, z tą różnicą, że przy żłobie siedzi inna ekipa  rozwiń
  • gdzie ten net?, 2016-10-15 23:51:34

    Na podłączenie światłowodu do domu będziemy teraz czekać całe dekady, jak za dawnych czasów się czekało na telefon, Co z tego że infrastruktura jest, skoro nie ma nikogo kto by podłączył do tego gospodarstwa domowe? Myślę, że o sukcesie będzie można mówić za jakieś 25-30 lat, gdy uda się podłączyć... z 50% chętnych, jednym słowem jak za dawnych starych czasów, z tą różnicą, że przy żłobie siedzi inna ekipa.  rozwiń