PARTNER PORTALU
  • BGK

Do końca 2013 r. będą mapy powodziowe

  • PAP    13 grudnia 2012 - 20:10
Do końca 2013 r. będą mapy powodziowe

Do końca 2013 r. będą sporządzone mapy zagrożeń powodziowych; w 2016 r. powinny natomiast zakończyć się prace przy budowie zbiornika Racibórz - wynika z ministerialnych informacji na temat zapobiegania powodziom, przekazanych w czwartek posłom sejmowej komisji.
Sejmowa komisja spraw wewnętrznych zapoznała się z informacją ministerstw: spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji oraz środowiska na temat zabezpieczenia kraju przed powodziami.

"Przy okazji każdej z powodzi dawało się zauważyć, że wiele do życzenia pozostawało, jeśli chodzi o planowanie; bardzo często lokalne samorządy wydają zgody na zabudowę terenów zalewowych. Dlatego obecnie przygotowujemy precyzyjne mapy ryzyk powodziowych w ramach Informatycznego Systemu Osłony Kraju (ISOK)" - poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Czytaj też:  E-system wskaże działkę zagrożoną powodzią

Tworzenie ISOK finansowane jest w głównej mierze z funduszy Unii Europejskiej. Łączna wartość tego przedsięwzięcia dla blisko najważniejszych 240 rzek w Polsce wynosi 300 mln zł. Przygotowanie map - jak mówił wiceminister - wymaga zaangażowania wielu służb i urzędów. "Mapy cyfrowe sporządzane są przy pomocy samolotów, te loty mogą się odbywać w określonych porach roku; najlepiej późną jesienią, gdy już nie ma liści, a nie pojawia się jeszcze śnieg. Wówczas możliwa jest największa dokładność" - wyjaśnił.

Czytaj też:  Jest program przeciwpowodziowy dla Wisły

Gawłowski dodał, że na podstawie sporządzonych map precyzyjnie będzie można rozstrzygnąć, które z terenów nie powinny być przeznaczone pod zabudowę i gdzie budować nowe mosty, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia powodziowego.

Podczas posiedzenia wskazano, że jedną z najważniejszych inwestycji przeciwpowodziowych będących obecnie na etapie realizacji jest budowa zbiornika Racibórz Dolny. Ma on być kluczowym obiektem dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jest jednym z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006". W końcu listopada wojewoda śląski wydał zgodę na budowę tego zbiornika.

Pełnomocnik rządu do spraw realizacji "Programu dla Odry" wojewoda dolnośląski Aleksander Skorupa powiedział, że prace przy budowie zbiornika mają ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku. "Mówi się o zakończeniu tego zadania w roku 2016, wiele będzie zależało od warunków atmosferycznych, bo w tego typu robotach sezon jest bardzo krótki" - powiedział.

"Przewiduję jednak, że w roku 2015 osiągniemy zdolność zabezpieczenia przeciwpowodziowego na poziom powodzi z roku 1997" - powiedział Skorupa.

Podczas posiedzenia przypomniano także, że równolegle trwają prace m.in. nad modernizacją tzw. wrocławskiego węzła wodnego. Węzeł obejmuje Odrę, jej dopływy, kanały wodne oraz budowle i urządzenia hydrotechniczne przeciwpowodziowe, żeglugowe i przemysłowe. Jest on największym w Polsce i jednym z największych w Europie systemem dróg wodnych oraz budowli hydrotechnicznych zlokalizowanych na obszarze miejskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.