PARTNER PORTALU
  • BGK

Do muzeum przez internet

  • PAP    20 kwietnia 2010 - 08:36
Do muzeum przez internet

Muzeum Warmii i Mazur chce utworzyć swój wirtualny odpowiednik.
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Janusz Cygański zaproponował utworzenie wirtualnego muzeum. Internauci mogliby w nim oglądać eksponaty związane z regionem, które teraz znajdują się w muzeach w całej Polsce i na świecie.

Cygański zaproponował utworzenie takiego muzeum w planie naprawczym dotychczasowej placówki, do stworzenia, którego zobowiązał go przed kilkoma miesiącami zarząd województwa. Zdaniem Cygańskiego w wirtualnym muzeum mogłoby znaleźć się zeskanowane dokumenty i fotografie przedmiotów, które związane są z regionem Warmii i Mazur, ale nie ma ich w zasobach regionalnego muzeum.

- Takie przedmioty, np. pochodzące z wykopalisk archeologicznych, znajdują się w muzach wielu miast polskich. Muzealiów, które chcielibyśmy umieścić w internetowym muzeum często nie można wypożyczać, ich właściciele się na to nie godzą. Należy też pamiętać, że bardzo wiele interesujących i związanych z Warmią i Mazurami eksponatów jest w muzeach w Niemczech czy Skandynawii - powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

Zdaniem Cygańskiego wirtualne muzeum przysłużyłoby się propagowaniu regionalnej historii, skłaniałoby widzów do odwiedzenia "prawdziwego" muzeum. Dyrektor uważa, że wirtualne muzeum można by utworzyć w perspektywie dwóch-trzech lat.

Zwierzchnicy Cygańskiego, tj. samorząd województwa warmińsko-mazurskiego nie zdecydował jeszcze, czy poprze pomysł dyrektora Muzeum Warmii i Mazur. - Wnikliwie będziemy analizować tę propozycję zarówno pod kątem merytorycznym, jak i finansowym - powiedział Robert Szewczyk z gabinetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku, jego siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikatowa pamiątka po pobycie astronoma - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach muzealnej biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał.

Muzeum ma kilka oddziałów zamiejscowych m.in. w Lidzbarku Warmińskim, Morągu, Mrągowie i Szczytnie, a także muzeum na polach Grunwaldu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.