PARTNER PORTALU
  • BGK

Do wyborów dopiszesz się przez Internet

  • GK/epuap.gov.pl    19 września 2011 - 13:15
Do wyborów dopiszesz się przez Internet

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z Krajowym Biurem Wyborczym udostępniło na platformie ePUAP nową wersję usługi dopisania do spisu wyborców.
Usługa „Dopisanie do spisu wyborców” to bezpłatna, prosta i wygodna forma komunikacji obywateli z urzędem, a także urzędów między sobą.

Czytaj też: ePUAP bez zaufania obywateli

Usługa umożliwia obywatelom elektroniczne dopisanie się do spisu wyborców w obwodzie wyborczym innym, niż właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania lub zameldowania na pobyt stały.

Czytaj też: Miliony na ePUAP w urzędach

Dla urzędów, oferowanie tej usługi oznacza możliwość przyjmowania wniosków od obywateli o dopisanie do spisu wyborców drogą elektroniczną, a także elektronicznego przekazywania informacji między urzędami dotyczących wykreślenia obywatela z listy wyborców w danym obwodzie.

Usługa „Dopisanie do spisu wyborców” może być świadczona na platformie ePUAP przez każdy urząd gminy. Udostępnienie oraz korzystanie z usługi jest całkowicie bezpłatne. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie przez obywateli konta na ePUAP oraz profilu zaufanego, a w przypadku gmin – konta na ePUAP z uprawnieniami instytucji publicznej.

Oprócz aktualizacji samej usługi, która podyktowana była zmianą aktów wykonawczych dotyczących wyborów – m. in. rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 lipca 2011 r. w sprawie spisu wyborców, stawiając na prostotę rozwiązania oraz wygodę urzędów gmin, usługa została wyposażona w instalator (dostępny na ePUAP www.epuap.gov.pl w dziale Podmioty publiczne/Zainstaluj usługę/ Usługi gminne), który krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces instalacji usługi.

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu instalacja sprowadza się obecnie do czterech kroków: zalogowania się na ePUAP, wybrania z listy usług dla administracji instalatora usługi wyborczej „Dopisanie do spisu wyborców”, wypełnienia oraz wysłania formularza.

Z uwagi na zmiany przepisów prawa, pozostałe dwie usługi dotyczące udziału w wyborach: „Udostępnienie rejestru wyborców” oraz „Wpisanie obywateli Unii Europejskiej do rejestru wyborców”, na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, zostały wycofane z ePUAP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KOMBIK, 2011-09-19 17:35:30

    to jest niezaprzeczalny obowiązek, każdy powinien iść na wybory !