PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobry program informatyzacji to podstawa

  • AT    2 sierpnia 2012 - 18:52
Dobry program informatyzacji to podstawa

- Dobre przygotowanie Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa 2.0 jest kluczowe. W roku 2014 musimy wkroczyć z gotowymi projektami informatycznymi, które mają być finansowane z funduszy unijnych – informuje Michał Boni, szef Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
– Skoro możemy spodziewać się spowolnienia gospodarczego, to nie możemy dopuścić do „siodełka” w wykorzystywaniu funduszy, bo to by źle wpłynęło na rozwój kraju. W 2015 r. te nowe projekty muszą być już całkiem rozpędzone – podkreślił Boni.

Czytaj też: Polska musi przyspieszyć proces cyfryzacji

Komitet omawiał prace nad Programem Zintegrowanej Informatyzacji.

– Jego struktura jest już przygotowana – podkreślił wiceminister w MAC Andrzej Ręgowski.

Czytaj też: Więcej internetu- większe PKB

Plan będzie budowany w oparciu o Strategię Sprawne Państwo i rozporządzenie o Krajowych Ramach Interoperacyjności, zgodnie z wskazaniami raportu Państwo 2.0. Teraz zacznie się zbieranie informacji o istniejących i planowanych projektach.

– Nasz Plan nie będzie jednak prostą sumą potrzeb i oczekiwań, wszystko dobrze przemyślimy – podkreślił min. Boni. Chodzi o to, by dobrze wykorzystać istniejące zasoby i wspólnie planować to, co może się przydać wielu użytkownikom - powiedział Ręgowski.

W czasie posiedzenia min. Boni zdecydował też, że specjalny zespół przygotuje wytyczne ułatwiające prace nad „cyfryzacyjnymi” aktami wykonawczymi.

Ma on wskazać, jakie parametry techniczne muszą być w nich umieszczane, a jakie nie. Uczestnicy posiedzenia KRMC zwrócili bowiem uwagę, że coraz więcej rozporządzeń jest opatrywanych załącznikami zawierającymi szczegółowe opisy wymagań informatycznych (w tym schemy XML).

- To – w przypadku jakiegokolwiek błędu w zapisie – skazuje nas na czasochłonny proces nowelizacji rozporządzenia i sprawia, że de facto projektujemy rozwiązania informatyczne rozporządzeniami - poinformowali uczestnicy posiedzenia KRMC.

<!-- pagebreak //-->

Z drugiej jednak strony - jak dodali - jeśli szczegółowe opisy techniczne publikowane będą wyłącznie w centralnym repozytorium, to będą obowiązywały tylko administrację rządową. Kłopot będą mieli samorządowcy – bo nie będzie dla nich jasne, czy oni mają obowiązek wprowadzać ogłaszane zmiany.

- Sprawę komplikuje jeszcze kwestia notyfikacji zmian prawa do Komisji Europejskiej. Jeśli rozporządzenie zawiera szczegóły techniczne, to zdaniem Ministerstwa Gospodarki powinno być notyfikowane (obowiązek notyfikacji dotyczy bowiem norm technicznych) –jednak notyfikowanie każdego rozporządzenia rażąco przedłużałoby czas pracy nad nimi - poinformowali.

Dlatego minister Boni poprosił o dogłębne rozpatrzenie tego problemu i zaproponowanie rozwiązań. Zwrócił też uwagę, że potrzebę notyfikacji aktu prawnego Komisji Europejskiej trzeba zgłaszać odpowiednio wcześniej, a nie pod koniec prac nad aktem prawnym.

Po dyskusji Komitet przyjął: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie centralnego rejestru form ochrony przyrody, projekt rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie krajowego rejestru pojazdów kolejowych i projekt rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie rejestru infrastruktury kolejowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.