Dobry program informatyzacji to podstawa

- Dobre przygotowanie Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa 2.0 jest kluczowe. W roku 2014 musimy wkroczyć z gotowymi projektami informatycznymi, które mają być finansowane z funduszy unijnych – informuje Michał Boni, szef Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
Dobry program informatyzacji to podstawa

– Skoro możemy spodziewać się spowolnienia gospodarczego, to nie możemy dopuścić do „siodełka” w wykorzystywaniu funduszy, bo to by źle wpłynęło na rozwój kraju. W 2015 r. te nowe projekty muszą być już całkiem rozpędzone – podkreślił Boni.

Czytaj też: Polska musi przyspieszyć proces cyfryzacji

Komitet omawiał prace nad Programem Zintegrowanej Informatyzacji.

– Jego struktura jest już przygotowana – podkreślił wiceminister w MAC Andrzej Ręgowski.

Czytaj też: Więcej internetu- większe PKB

Plan będzie budowany w oparciu o Strategię Sprawne Państwo i rozporządzenie o Krajowych Ramach Interoperacyjności, zgodnie z wskazaniami raportu Państwo 2.0. Teraz zacznie się zbieranie informacji o istniejących i planowanych projektach.

– Nasz Plan nie będzie jednak prostą sumą potrzeb i oczekiwań, wszystko dobrze przemyślimy – podkreślił min. Boni. Chodzi o to, by dobrze wykorzystać istniejące zasoby i wspólnie planować to, co może się przydać wielu użytkownikom - powiedział Ręgowski.

W czasie posiedzenia min. Boni zdecydował też, że specjalny zespół przygotuje wytyczne ułatwiające prace nad „cyfryzacyjnymi” aktami wykonawczymi.

Ma on wskazać, jakie parametry techniczne muszą być w nich umieszczane, a jakie nie. Uczestnicy posiedzenia KRMC zwrócili bowiem uwagę, że coraz więcej rozporządzeń jest opatrywanych załącznikami zawierającymi szczegółowe opisy wymagań informatycznych (w tym schemy XML).

- To – w przypadku jakiegokolwiek błędu w zapisie – skazuje nas na czasochłonny proces nowelizacji rozporządzenia i sprawia, że de facto projektujemy rozwiązania informatyczne rozporządzeniami - poinformowali uczestnicy posiedzenia KRMC.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE