PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrze jak urzędnicy bujają w chmurach… obliczeniowych

  • AW    23 kwietnia 2012 - 12:23
Dobrze jak urzędnicy bujają w chmurach… obliczeniowych

Korzystanie z innowacyjnych technologii informacyjnych obliczeniowej zwiększa jakość działania urzędów i optymalizuje koszty ich funkcjonowania - twierdzi wicepremier Waldemar Pawlak.
Wykorzystanie nowoczesnych metod kontaktu, uwzględniające najnowsze dokonania teleinformatyczne, może w znacznej mierze zwiększyć skuteczność komunikacji społecznej. W efekcie możliwe jest dokładniejsze wyznaczenie sposobów rozwoju, podniesienie sprawności i szybkości funkcjonowania instytucji publicznych oraz racjonalizacja wydatków.

- Sprawna administracja to administracja, która realizuje swoje zadania wykorzystując precyzyjne regulacje prawne oraz nowoczesne rozwiązania organizacyjne - podkreśla wicepremier Waldemar Pawlak. - Korzystanie z innowacyjnych technologii informacyjnych zwiększa też jakość działania urzędów i optymalizuje koszty jego funkcjonowania - dodaje wicepremier.

Wykorzystanie najnowszych rozwiązań informatycznych, tj. m.in., chmury obliczeniowej (czyli modelu przetwarzania danych opartego na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje) w administracji publicznej szczebla lokalnego i centralnego służy podwyższeniu sprawności działania urzędów.

Przetwarzanie w chmurze (Cloud Computing) znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych obszarach biznesu i życia społecznego. Rozwiązania chmurowe usprawniają obieg dokumentów, pracę grupową oraz kontakty z klientami, a jednocześnie nie wiążą się z ponoszeniem wysokich kosztów inwestycji, żmudnymi i czasochłonnymi wdrożeniami i inwestycjami w utrzymanie coraz bardziej skomplikowanej infrastruktury. Są one dostępne online, a klient ponosi koszty jedynie za to, co i w jakim wymiarze faktycznie użytkuje. Dla małych i średnich przedsiębiorstw chmura obliczeniowa oznacza więc przewagę konkurencyjną i możliwość korzystania ze wszystkich rozwiązań, dostępnych dotąd jedynie dla dużych firm z pokaźnym kapitałem inwestycyjnym.

Zastosowanie chmury obliczeniowej w sektorze publicznym ma umożliwić prowadzenie dialogu państwo-obywatel, pozwalając temu drugiemu uzyskać wysoki poziom komfortu i jakości życia codziennego.

Temu tematowi poświęcona jest rozpoczynająca się w poniedziałek konferencja w Ministerstwie Gospodarki, współorganizowana przez Microsoft pn.„Narzędzia elektroniczne sprawnej e-administracji - Państwo, Obywatel, Biznes - w chmurze obliczeniowej". Zostaną zaprezentowane najnowocześniejsze rozwiązania „chmurowe", usprawniające pracę administracji publicznej.

 - Dzięki technologiom informatyczno-komunikacyjnym, takim jak chmura obliczeniowa,  na naszych oczach do przeszłości przechodzą biura i urzędy publiczne w ich klasycznym ujęciu. Dlatego musimy rozmawiać o korzyściach, wyzwaniach i barierach, jakie stoją przed podmiotami wdrażającymi chmurę obliczeniową, niezależnie, czy jest to firma prywatna, czy urząd państwowy – powiedział współgospodarz konferencji, Jacek Murawski dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Konferencja to okazja do dyskusji między podmiotami administracji publicznej a przedstawicielami biznesu i branży IT oraz szansa pokazania możliwości wykorzystania rozwiązań chmurowych, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, w oparciu o rozwiązania już funkcjonujące na rynku. Innowacyjny model dostarczania usług informatycznych zapewnia bowiem optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów budżetowych i ludzkich, równocześnie umożliwiając łatwe zarządzanie i bezpieczeństwo danych oraz sprawny kontakt z obywatelem czy klientem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • wawa, 2012-04-23 16:49:08

    To prawda panie vice a szczególnie na wysokich szczeblach do podpisywania umów np . gaz itp.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: