PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe komputery dla gmin

  • GK/cpi.mswia.gov.pl    20 sierpnia 2011 - 11:01
Dodatkowe komputery dla gmin

Centrum Projektów Informatycznych MSWiA dostarczyło gminom kolejną partię sprzętu komputerowego.
Są niezbędne do na potrzeby aplikacji Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika, przeznaczonej do realizacji zadań związanych z wydawaniem dowodów osobistych, ewidencją ludności oraz w obszarze aktów stanu cywilnego.

Komputery – tym razem – otrzymały urzędy, których nie objęła pierwsza dostawa oraz gminy, które zgłosiły zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt.

Dostawa stacji roboczych – komputerów PC miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia br. Objęła gminy, które zgłosiły potrzebę doposażenia swoich urzędów w dodatkowe stanowiska komputerowe oraz tych, które do tej pory nie otrzymały sprzętu.

Pierwsza dostawa sprzętu dla gmin miała miejsce pod koniec 2010 r. Urzędy w całej Polsce zostały wyposażone łącznie w 6.328 zestawów komputerowych oraz 16.622 czytników kart inteligentnych (w tym 4.370 czytników z tzw. PINPad).

Dostawy są elementem procesu wdrażania aplikacji ZMOKU w gminach. Ma ona ułatwić prace urzędników związane z wydawaniem nowych dowodów osobistych, prowadzeniem ewidencji ludności oraz funkcjonowaniem urzędów stanu cywilnego.

Moduł ZMOKU do obsługi spraw dowodów osobistych zastąpi wykorzystywany dotychczas System Obsługi Obywatela (SOO). Planuje się wdrożenie ZMOKU – w każdej gminie.

W przyszłości moduł ZMOKU – będzie mógł być zastąpiony aplikacjami komercyjnymi, jeśli takie się pojawią i zostanie podjęta odpowiednia decyzja na szczeblu gminnym.

Wykorzystanie modułów ZMOKU do obsługi spraw ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego uzależnione będzie od decyzji gminy. Dopuszcza się dalsze stosowanie wykorzystywanych dotychczas aplikacji alternatywnych (zakupionych lub opracowanych przez gminy samodzielnie) pod warunkiem, że będą one dostosowane do obowiązującego stanu prawnego oraz będą wykorzystywały interfejs komunikacji z rejestrami centralnymi, określony przez MSWiA.

Oprogramowanie ZMOKU zostanie zainstalowane i przekazane do użytkowania urzędom gminnym bezpłatnie. W ramach wdrożenia ZMOKU wykonawca systemu przeprowadzi również szkolenie dla użytkowników systemu oraz zapewni wsparcie techniczne w gminie.

Obok ZMOKU funkcjonować będzie także System Zgłoszeniowy na potrzeby obsługi błędów i incydentów zgłaszanych przez użytkowników ZMOKU. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.