PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląska sieć internetowa już działa

  • PAP    27 kwietnia 2015 - 16:03
Dolnośląska sieć internetowa już działa
Nowa sieć zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tys. gospodarstwom domowym (fot. pixabay)

Oddano do użytku dolnośląską szerokopasmową sieć internetową. Dolny Śląsk to czwarty w kraju region, który wybudował infrastrukturę przeciw wykluczeniu cyfrowemu.
Jak powiedział w poniedziałek (27 kwietnia) na oficjalnej uroczystości oddania do użytku tej inwestycji marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, sieć jest skokiem cywilizacyjnym przede wszystkim dla mieszkańców wsi i małych miejscowości w regionie.

"Szczególnie tam np. na terenach podgórskich dorośli jak i dzieci zyskują łatwy, szybki dostęp do zasobów internetu, a tym samym możliwość edukacji i rozwoju" - dodał Przybylski.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski powiedział dziennikarzom, że cyfryzacja całego kraju odbywa się w zaplanowany i skuteczny sposób i ma szanse zakończyć się do 2020 roku.

"Dolny Śląsk jako czwarte województwo oddaje do użytku szerokopasmową sieć szkieletową, która daje dostęp do internetu o prędkości minimum 30 megabitów. W 2020 roku mieszkańcy całej Polski będą mieli taki dostęp, a połowa Polaków nawet internet o prędkości 100 megabitów" - mówił Huskowski.

Na Dolnym Śląsku od maja 2013 roku wybudowano m.in. ponad 1600 km sieci kanalizacyjnej, w której położono światłowód, powstały 82 węzły dystrybucyjne i 9 węzłów szkieletowych.

Dolnośląska sieć internetowa ma dwa połączenia z uruchomioną już podobną inwestycją w Wielkopolsce oraz szerokopasmową siecią woj. lubuskiego.

1000 wsi z internetem

Budowa dolnośląskiej sieci rozpoczęła się, a inwestycję wykonało konsorcjum firm: Wasko SA, Fonbud Sp. z o.o. i Telnet S.K.A.

Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to inwestycja za ponad 215 mln zł. Jest finansowana z funduszy europejskich i samorządowych. Zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tys. gospodarstw domowych. Projekt przewiduje w sumie prawie 600 punktów dostępu do sieci szerokopasmowej. W zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości.

Światłowody gwarantują prędkość przesyłu danych do 100 gigabitów na sekundę. Odbiorca indywidualny będzie miał dostęp do szybkości 100 megabitów. Sieć ma być dostępna dla wszystkich operatorów prywatnych, którzy będą mogli zaoferować usługi internetowe w miejscach, gdzie dotychczas były z tym problemy.

Projekt Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to element budowy społeczeństwa informacyjnego. Jest w 85 proc. finansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013. To kwota ponad 150 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetów 20 gmin i samorządu województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.