PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: wirtualna mapa Wrocławia dostępna na stronach Urzędu Miasta

  • pt    10 grudnia 2014 - 07:50
Dolnośląskie: wirtualna mapa Wrocławia dostępna na stronach Urzędu Miasta
www.wroclaw.pl

Na stronie Systemu Informacji Przestrzennej wrocławskiego urzędu miasta uruchomiono trójwymiarową mapę Wrocławia.
W aplikacji można zobaczyć, jak wyglądają zarysy budynków w naszym mieście w dwóch warstwach. W pierwszej, tzw. LOD1, obejmuje ścisłe centrum i wybrane obiekty w mieście np. Halę Stulecia czy kościoły.

Czytaj: Urzędy za mało płacą informatykom. A potem są problemy

– W tej warstwie wygląd budynków, choć mocno zgeneralizowany, najbardziej odpowiada rzeczywistemu kształtowi budynków – mówi Piotr Gomułkiewicz z działu Systemu Informacji Przestrzennej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W drugiej warstwie – LOD2 – budynki są przedstawione w formie brył o średniej wysokości dachu. Kolory budynków zostały nadane losowo, natomiast w ustawieniach możemy wybrać, czy mamy widzieć drzewa czy nazwy ulic – pisze www.wroclaw.pl.

– Dostępna jest wyszukiwarka ulic i adresów, dzięki której najłatwiej można się przemieszczać między odległymi lokacjami, niestety na razie mosty wrocławskie są przedstawione w tylko w uproszczonej formie – wyjaśnia Piotr Gomułkiewicz.

Twórcy mapy nie ukrywają, że ma ona wiele niedoskonałości.

– Może się okazać, że drzewo rośnie na środku budynku lub fragment budynku stoi na chodniku, ale to wynika z tego, że mapa ma charakter uproszczony i opiera się w znacznej mierze na danych klasyfikowanych automatycznie z innych źródeł, stąd nieuniknione uproszczenia, lokalne błędy i nieścisłości – tłumaczy Piotr Gomułkiewicz.

Aplikacja do przeglądania modelu 3D wymaga najnowszych wersji przeglądarek internetowych, obsługujących standard WebGL, czyli w miarę nowe wersje Firefoxa i Chroma, Internet Explorer wyłącznie w najnowszej wersji 11.

Wydajność komputera (procesora, karty graficznej, wielkość pamięci operacyjnej) ma spore znaczenie – na słabych maszynach korzystanie z mapy może być bardzo niewygodne, a nawet powodować resety przeglądarki (szczególnie po dłuższym przeglądaniu). Aplikacja nie wymaga jednak instalacji jakichkolwiek wtyczek czy pluginów.

Model 3D Wrocławia został przygotowany na podstawie pomiarów wykonanych w roku 2011 (w ramach rządowego projektu ISOK) oraz pomiarów wykonanych w roku 2006 w ramach realizacji projektu Wrocławski Publiczny SIP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.