PARTNER PORTALU
  • BGK

Doprecyzują zakres usług cyfrowych dla jst

  • AT    30 listopada 2012 - 19:42
Doprecyzują zakres usług cyfrowych dla jst

Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST chce doprecyzować zakres i priorytety uruchamiania usług cyfrowych dla samorządów w Polskiej Chmurze Administracji.
Dobrze zaprojektowane narzędzia teleinformatyczne mogą znacznie ułatwić mieszkańcom i podmiotom gospodarczym z terenu samorządów załatwianie ważnych dla nich spraw i kontakty z urzędami oraz pomagają usprawnić funkcjonowanie urzędów.

W ostatnich latach, z uwagi na globalne problemy ekonomiczne, niebagatelny staje się coroczny koszt utrzymywania zakupionych i eksploatowanych systemów informatycznych. Na te problemy nakłada się czasem także monopolistyczna pozycja dostawcy „dedykowanego" dla danego samorządu rozwiązania informatycznego, mogąca powodować narzucanie klientowi własnych rozwiązań i nieadekwatnych kosztów utrzymywania systemów.

Największe problemy z racjonalnym wykorzystywaniem rozwiązań teleinformatycznych mają mniejsze jednostki samorządu terytorialnego, często mniejsze miasta czy gminy wiejskie.

W ostatnich latach,w sektorze publicznym, pojawiła się nowa możliwość wykorzystywania rozwiązań teleinformatycznych w sposób, zapewniający wysokie bezpieczeństwo, wysoką elastyczność i skuteczną obsługę zadań przy znacznie niższych kosztach zakupu i utrzymywania tych rozwiązań. Ta koncepcja, znana jako „cloud computing" czyli „obliczenia w chmurze" jest obecnie wskazywana także przez Komisję Europejską a także polski rząd, jako perspektywiczna także dla sektora publicznego.

W tej sprawie rządowe Centrum Projektów Informatycznych z własnej inicjatywy przeprowadziło niedawno zakończone badania ankietowe, które powinny pozwolić na zebranie wiedzy na temat oczekiwań i możliwości skorzystania w przyszłości przez jednostki samorządu terytorialnego z usług świadczonych na ich potrzeby właśnie w koncepcji „cloud computing". Jednocześnie rząd pracuje nad przygotowaniem nowego dokumentu, tzw. Planu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, mającego być podstawą dla przygotowania programu rządowego w tym zakresie.

Sektor administracji samorządowej jest istotną częścią państwa polskiego, co więcej, realizuje większą część zadań publicznych. W związku w tym dokumencie jednostki samorządu terytorialnego powinny być ważnym elementem opracowania.

W tych okolicznościach Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego uznał za uzasadnione zebranie w dodatkowej ankiecie uzupełniających danych, które pozwolą na zoptymalizowanie ww. dokumentów z punktu widzenia stanu informatyzacji i potrzeb sektora samorządowego z uwzględnieniem perspektywy wykorzystania „cloud computing".

Niniejsza ankieta ma także na celu doprecyzowanie zakresu i priorytetów uruchamiania usług cyfrowych dla JST w Polskiej Chmurze Administracji. Łączne wyniki obu badań powinny pozwolić na dopasowanie w możliwie dużym stopniu planowanych w tym zakresie przedsięwzięć do realnych potrzeb i oczekiwań jednostek samorządu terytorialnego.

Ankieta dostępna jest tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: