PARTNER PORTALU
  • BGK

Dostęp do ksiąg wieczystych nie tak szybko

  • PAP    13 grudnia 2013 - 07:21
Dostęp do ksiąg wieczystych nie tak szybko

Sejm przyjął w czwartek senackie poprawki do noweli przesuwającej o kilka miesięcy - do 1 lipca 2014 r. - termin wejścia w życie przepisów ułatwiających dostęp do ksiąg wieczystych przez internet. Zmianę wymusiło wydłużenie przetargu na system informatyczny.
Trzy poprawki zaproponowane przez Senat na początku grudnia wprowadziły m.in. przepisy przejściowe do tej zmiany. Poparło je 309 posłów, za odrzuceniem poprawek było pięciu głosujących, zaś 122 posłów wstrzymało się od głosu.

W maju tego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którą będzie można m.in. składać drogą elektroniczną wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonać wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Taki wydruk będzie miał moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd. Prezydent podpisał nowelizację na początku sierpnia, weszła ona w życie od początku grudnia tego roku.

Dotrzymanie określonego wówczas terminu okazało się jednak nierealne. W związku z odwołaniami złożonymi do Krajowej Izby Odwoławczej przedłużeniu uległa procedura przetargowa dotycząca przygotowania odpowiedniego systemu informatycznego. "W grudniu 2012 r. były złożone oferty i rozpoczęto postępowanie przetargowe. Do przetargu przystąpiło sześć znaczących firm, bez pardonu każda decyzja jest zaskarżana" - tłumaczył na początku listopada wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

Propozycję zmieniającą termin wejścia w życie przepisów formalnie przygotowali posłowie PO. Poparły ją wszystkie kluby. Z zapowiedzi resortu sprawiedliwości wynika, że według aktualnych planów, wykonawca oprogramowania powinien zostać wybrany jeszcze w grudniu, zaś system będzie gotowy najprawdopodobniej do maja przyszłego roku.

Ponieważ przesunięcia terminu nie udało się przeprowadzić przed 1 grudnia tego roku, gdy zmieniana ustawa weszła w życie, Senat doprecyzował w jednej z poprawek, że przyjęte właśnie przepisy zmieniające termin zaczną obowiązywać z dniem ogłoszenia "z mocą od dnia 1 grudnia 2013 r.".

Przeglądarka ksiąg wieczystych działa w internecie od czerwca 2010 r. pod adresem http://ekw.ms.gov.pl; można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu sprawiedliwości. Dostęp do ksiąg jest powszechny. Aby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.