PARTNER PORTALU
  • BGK

Dowód osobisty przez internet. Wniosek już bardziej przejrzysty i łatwiejszy do wypełnienia

  • MIW    28 lutego 2017 - 13:54
Dowód osobisty przez internet. Wniosek już bardziej przejrzysty i łatwiejszy do wypełnienia
MSWiA szacuje, że w tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. (fot. mat. MSWiA)

• Wniosek o wymianę dowodu osobistego można już złożyć on-line, bez konieczności wychodzenia z domu.
• Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły poprawiony wniosek elektroniczny o wydanie i wymianę dowodu osobistego.
• Dzięki wprowadzonym zmianom nie będzie już możliwe składanie niekompletnych wniosków.
Jak przypomina MSWiA z takiej elektronicznej usługi można było korzystać wcześniej, ale wniosek o wydanie dowodu osobistego w poprzedniej wersji był dla użytkowników mało czytelny i mało intuicyjny, a ponadto trudno go było odnaleźć na platformie ePUAP.

Dlatego został on poprawiony pod kątem nawigacji i przejrzystości. W efekcie jest on dla użytkowników łatwiejszy do wypełnienia, bardziej intuicyjny i przyjaźniejszy. Ponadto na stronie głównej platformy www.ePUAP.gov.pl został dodatkowo umieszczony baner, który pozwoli bezpośrednio przejść do formularza po uprzednim zalogowaniu się do profilu zaufanego – niezbędnego do złożenia wniosku on-line.

Jak podkreśla resort, dzięki wprowadzonym zmianom nie będzie już możliwe składanie wniosków niekompletnych (np. takich, w których nie wpisano imienia, czy miejsca urodzenia). System nie dopuści także do wysłania wniosku bez fotografii osoby, a także bez jej podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub potwierdzonego Profilem Zaufanym ePUAP.

Czytaj : Wniosek o nowy dowód osobisty w każdym urzędzie gminy

MSWiA szacuje, że w tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. W przypadku ponad 5 mln osób wynikać to będzie z faktu, że upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów (w przyszłym roku ta liczba wyniesie 2,5 mln).

- Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież – ocenia resort.

Czytaj : E-dowody dopiero za kilka lat

Jak wyjaśnia MSWiA, aby skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Tam, na samej górze znajduje się baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu.

Jeśli ktoś nie ma jeszcze Profilu Zaufanego, może go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium. W najbliższym czasie dołączą kolejne.

Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.