PARTNER PORTALU
 • BGK

Dowody i meldunek doczekały się swoich dat

 • GK    25 października 2012 - 10:23
Dowody i meldunek doczekały się swoich dat

Ustawa o dowodach osobistych wejdzie 1 stycznia 2015 r., a obowiązek meldunkowy zniknie dopiero rok później – przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Projekt przesuwa termin wejścia w życie dwóch ustaw: o dowodach osobistych – na 1 stycznia 2015 r. i o ewidencji ludności – na 1 stycznia 2015.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, przesunięcie terminu wdrożenia dowodu elektronicznego jest zasadne ze względu na prace Komisji Europejskiej nad utworzeniem – do końca 2015 r. – jednolitego rynku cyfrowego. W jego efekcie mogą zostać wdrożone nowe instrumenty uwierzytelniające – niewykluczone jest, że będą one tańsze, prostsze i efektywniejsze niż elektroniczny dowód.

Czytaj też: Nie chcę, by dowód osobisty był gadżetem, który nie będzie działał

Jeśli chodzi o ewidencję ludności, to najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 r. oraz likwidacja niektórych uciążliwych przepisów towarzyszących zameldowaniu.

Zakłada się również m.in. uproszczenie formalności w urzędzie przez wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu oraz odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania wojskowego dokumentu osobistego.

Zlikwidowany ma być obowiązek meldunkowy wczasowiczów i turystów oraz obowiązek właścicieli, dozorców, administratorów nieruchomości i zakładów pracy do weryfikowania wypełniania wymogu meldunkowego przez mieszkańców i pracowników.

Projekt przewiduje też wprowadzenie możliwości wypełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika oraz zniesienie obowiązku meldunkowego na pobyt czasowy do 3 miesięcy Polaków, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Jednocześnie na realizację zameldowania będzie przeznaczone 30 dni, a nie jak obecnie 4. Zniesione też będą sankcje karne za niedopełnienie zameldowania przez obywateli polskich, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • misiek, 2012-10-26 11:04:35

  Dlatego że państwo jest dla obywateli a nie obywatele dla państwa!
 • Karino, 2012-10-25 20:36:58

  a niby czemu i komu ma służyć zniesienie obowiązku meldunkowego, wg mnie dopiero wtedy będzie niezły bałagan, ciekawe jak organy ścigania sobie poradzą, od 2016 roku - Polska stanie się istnym rajem dla wszelkiego rodzaju bandytów złodziei, pedofilów, morderców itp.
 • polak -zameldowany , 2012-10-25 19:42:07

  Brak obowiązku MELDUNKOWEGO --- TO OKAZJE DLA WSZELKIEGO RODZAJU OSZUSTÓW -- CWANIAKÓW - , POWODUJĄCY PROBLEM NAWET W POSZUKIWANIACH POLICYJNYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W CAŁYM CYWILIZOWANYM SWIECIE ; PASZPORT / DOWÓD - Z ADRESEM - MELDUNKIEM STAŁYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... pytam ; komu państwo chce ułatwić życie ??? oszustom !!!!!  rozwiń