PARTNER PORTALU
  • BGK

Działalność gospodarcza, urzędy mają czas do 25 marca na przygotowanie wzorów e-dokumentów

  • bad    30 stycznia 2015 - 12:03
Działalność gospodarcza, urzędy mają czas do 25 marca na przygotowanie wzorów e-dokumentów
Do 25 marca urzędy mają czas na przygotowanie wzorów dokumentów elektronicznych związanych z działalnością gospodarczą. Fot. Fotolia

Wydanie zezwolenia, wpis do rejestru czy wydanie zaświadczenia – już niedługo m.in. przy tych czynnościach urzędy w całym kraju będą stosować jednolite wzory dokumentów. Dzięki temu będzie prościej i szybciej - zostanie skrócone postępowanie obligujące do uzupełnienia dokumentów, procedury będą uproszczone, a przyspieszeniu ulegnie proces elektronizacji dokumentów.
Dzięki temu będzie prościej i szybciej - zostanie skrócone postępowanie obligujące do uzupełnienia dokumentów, procedury będą uproszczone, a przyspieszeniu ulegnie proces elektronizacji dokumentów.

Zmiany te wynikają z ustawy standaryzacyjnej z kwietnia 2014 roku. Zakłada ona udostępnienie 71 wzorów wniosków do procedur administracyjnych związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej określonych w ponad 20 ustawach.

Jest to pierwszy etap porządkowania procedur administracyjnych związanych z podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej w Polsce.

Zgodnie z przepisami organy wskazane w ustawie są zobowiązane, by do 25 marca 2015 roku:

* przekazać ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji wzór dokumentu elektronicznego w celu umieszczenia go w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych. Informacje dotyczące publikacji wzoru w CRWD udostępnione są w Biuletynie Informacji Publicznej MAC,

* przekazać ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji opis usługi możliwej do zrealizowania przy wykorzystaniu wzoru dokumentu elektronicznego w celu zamieszczenia go w katalogu usług,

* ​udostępnić na ePUAP lub w innym systemie teleinformatycznym formularz elektroniczny umożliwiający wygenerowanie dokumentu elektronicznego w celu złożenia go za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Formularz elektroniczny to graficzny interfejs użytkownika  służący do przygotowania i wygenerowania dokumentu elektronicznego zgodnego z odpowiadającym mu wzorem dokumentu elektronicznego.

Czytaj też: Ponad 1,5 mln dokumentów wysłanych za pośrednictwem ePUAP w 2014

Instrukcje dotyczące przekazania opisu usługi oraz udostępnienia na ePUAP formularza elektronicznego zamieszczone są na ePUAP w dziale: Pomoc > Podmioty publiczne > Podręczniki.

Wzory dokumentów elektronicznych będą dostępne:

* w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWD), umieszczonym na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP),

* na BIP organu odpowiedzialnego za ich opracowanie,

* na stronie internetowej Punktu Kontaktowego (ePK) - biznes.gov.pl.
 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.