Dzięki aplikacji język urzędowy będzie prostszy

Naukowcy chcą zachęcić urzędników do używania bardziej zrozumiałego języka.
Dzięki aplikacji język urzędowy będzie prostszy
Do zrozumienia niektórych treści ze strony internetowej resortu finansów trzeba mieć dyplom magistra, a ministerstwa edukacji - doktorat (fot.pixabay.com)

Naukowcy za pomocą specjalnych aplikacji chcą zachęcić urzędników do używania prostszego i bardziej zrozumiałego języka - informuje "Rzeczpospolita".

Jak bowiem wynika z analizy aplikacji Jasnopis.pl, np. do zrozumienia niektórych treści ze strony internetowej resortu finansów trzeba mieć dyplom magistra, a ministerstwa edukacji - doktorat.

Jasnopis.pl bada tekst i ocenia go w skali 1-7, biorąc pod uwagę m.in. średnią długość zdania, procent słów trudnych. Aplikację stworzył zespół kilku naukowców, m.in. ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Instytutu Podstaw Informatyki PAN.

Czytaj też: Do redagowania urzędowych pism potrzebni językoznawcy

To nie pierwszy taki projekt. Pracownia Prostej Polszczyzny, powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w 2012 r., stworzyła podobny, choć mniej zaawansowany, program - Logios.pl.

Z Logios.pl korzysta już Centralny Ośrodek Informatyki MSW - tam powstają systemy związane z cyfryzacja kraju -, który podobnie jak Rządowe Centrum Legislacji, zgłosił też zainteresowanie aplikacją Jasnopis.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kolejne bzdury. Znowu ktoś chce zarobić na "projekcie". Co to znowu ci naukowcy nie wymyślą, a potem inni naukowcy znowu uznają, że ich koncepcja jest lepsza. I tak w koło. Za publiczne pieniądze. Gdy wymyślono za Wałęsy "pomroczność jasną" to mnie już nic nie jest stanie zaskocz...yć. Przecież analfabetyzm zlikwidowano wiele dziesiątek lat temu. rozwiń

jancz, 2015-05-05 09:18:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE