PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki aplikacji język urzędowy będzie prostszy

  • PAP/AT    5 maja 2015 - 07:15
Dzięki aplikacji język urzędowy będzie prostszy
Do zrozumienia niektórych treści ze strony internetowej resortu finansów trzeba mieć dyplom magistra, a ministerstwa edukacji - doktorat (fot.pixabay.com)

Naukowcy chcą zachęcić urzędników do używania bardziej zrozumiałego języka.
Naukowcy za pomocą specjalnych aplikacji chcą zachęcić urzędników do używania prostszego i bardziej zrozumiałego języka - informuje "Rzeczpospolita".

Jak bowiem wynika z analizy aplikacji Jasnopis.pl, np. do zrozumienia niektórych treści ze strony internetowej resortu finansów trzeba mieć dyplom magistra, a ministerstwa edukacji - doktorat.

Jasnopis.pl bada tekst i ocenia go w skali 1-7, biorąc pod uwagę m.in. średnią długość zdania, procent słów trudnych. Aplikację stworzył zespół kilku naukowców, m.in. ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Instytutu Podstaw Informatyki PAN.

Czytaj też: Do redagowania urzędowych pism potrzebni językoznawcy

To nie pierwszy taki projekt. Pracownia Prostej Polszczyzny, powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w 2012 r., stworzyła podobny, choć mniej zaawansowany, program - Logios.pl.

Z Logios.pl korzysta już Centralny Ośrodek Informatyki MSW - tam powstają systemy związane z cyfryzacja kraju -, który podobnie jak Rządowe Centrum Legislacji, zgłosił też zainteresowanie aplikacją Jasnopis.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2015-05-05 09:18:50

    Kolejne bzdury. Znowu ktoś chce zarobić na "projekcie". Co to znowu ci naukowcy nie wymyślą, a potem inni naukowcy znowu uznają, że ich koncepcja jest lepsza. I tak w koło. Za publiczne pieniądze. Gdy wymyślono za Wałęsy "pomroczność jasną" to mnie już nic nie jest stanie zaskocz...yć. Przecież analfabetyzm zlikwidowano wiele dziesiątek lat temu.  rozwiń