PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzieła sztuki pojawią się w wirtualnej przestrzeni

  • JL    11 sierpnia 2010 - 08:32
Dzieła sztuki pojawią się w wirtualnej przestrzeni

Małopolskę czeka prawdziwa wirtualna rewolucja. Pojawia się szansa na przedstawienie zbiorów muzealnych regionu w Internecie i ich popularyzację na niespotykaną dotąd skalę.
Najcenniejsze zbiory z regionu zostaną odwzorowane cyfrowo i zaprezentowane w Internecie. Powstanie specjalna platforma, gdzie będzie można obejrzeć ponad 36 tys. dzieł sztuki. Władze regionu wydadzą na to prawie 2,5 mln zł. Projekt koordynuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

W ramach projekt unijnego digitalizacja obejmie siedem muzeów, m.in.: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum im. prof. S. Fischera w Bochni czy Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Za pieniądze unijne muzeum kupi specjalny sprzęt do digitalizacji zbiorów oraz ich archiwizowania. Wybrane dzieła będą skanowane i fotografowane. Następnie cyfrowe zbiory zostaną opisane i zgromadzone na specjalnym portalu internetowym.

Będzie on współpracował z Małopolską Bibliotekę Cyfrową, gdzie zostaną prezentowane zdigitalizowane zabytkowe druki. Użytkownicy otrzymają katalog online z zaawansowaną opcją wyszukiwania.

Szacuje się, że w pierwszym roku istnienia portalu z nowej technologii skorzysta ponad 12 tys. osób. W przyszłości regionalna platforma ma objąć zasoby innych instytucji kultury.

W Krakowie do digitalizacji zbiorów szykuje się także Muzeum Historyczne. Projekt będzie kosztować 3 mln zł, z czego prawie 2 mln zł stanowi dotacja unijna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.