PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziury w ewidencji gospodarczej

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    30 stycznia 2012 - 06:43
Dziury w ewidencji gospodarczej

Pół miliona przedsiębiorców nie figuruje w ewidencji gospodarczej. Utrudnia to prowadzenie działalności i sprawdzanie kontrahentów.
Kłopoty mają się skończyć za trzy miesiące – informuje „Rzeczpospolita”. Działająca od miesiąca Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wciąż jest niepełna – nie daje się zweryfikować blisko co trzeciej z 1,7 mln polskich firm.

Czytaj też: Elektroniczna ewidencja firm

Jak wyjaśnia Sebastian Christow z resortu gospodarki, ministerstwo ma już pełne dane ze wszystkich ewidencji gminnych, ale pół miliona wpisów jest nieaktywna, bo brak takich informacji jak PESEL czy NIP. Resort stopniowo weryfikuje dane i mniej więcej za trzy miesiące luki w CEIDG mają ostatecznie zniknąć.

Przedsiębiorcom, którzy nie mogą na to czekać i potrzebują zaświadczenia z CEIDG, gdyż startują w przetargu lub ubiegają się o fundusze unijne, Christow radzi złożyć druk CEIDG-2 w gminie z wnioskiem o uzupełnienie danych. Gmina szybko przesyła dane i przedsiębiorca pojawia się w rejestrze.

Grzegorz Mielke, radca prawny z kancelarii Mielke Adwokaci i Radcowie Prawni z kolei doradza niemogącym znaleźć jakieś firmy w oficjalnej bazie, aby wystąpili z pisemnym wnioskiem o dane przedsiębiorcy do gminy. „Do tej pory nie spotkaliśmy się z odmową” – mówi w „Rzeczpospolitej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: