PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziury w wale wykryje system komputerowy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    3 października 2012 - 06:44
Dziury w wale wykryje system komputerowy

Pierwszy w Polsce system komputerowy do wykrywania dziur w wałach przeciwpowodziowych opracowują informatycy oraz geologowie z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Wynalazek ma być pomocny w walce z wielką wodą – informuje „Dziennik Polski”.

To, nad czym człowiek trudził się przez kilka miesięcy, automat będzie mógł zbadać w ciągu kilku godzin. Obecnie dane z pomiaru georadaru interpretowane są przez człowieka, co jest czasochłonne i niejednokrotnie obarczone ryzykiem błędu.

Wynalazek naukowców z AGH będzie pomocny w ocenie stanu i jakości wałów oraz wykryciu pęknięć, zapadlisk czy przecieków. System może być pomocny nie tylko do wykrywania dziur w wałach przeciwpowodziowych, ale także do wskazywania niebezpiecznych spękań w górotworze, które mogą prowadzić do uszkodzeń budynków, dróg i linii kolejowych.

Na efekty pracy naukowców trzeba jednak poczekać trzy lata.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gość, 2012-10-03 10:50:06

    Chylę czoło przed naukowcami i życzę im sukcesów. Ciesze się z każdego polskiego osiągnięcia. Mam tylko wątpliwości czy to pomoże zaniedbanym wałom. Ile można by wyremontować takich wałów w miejsce wybudowanego za koszmarne pieniądze stadionu narodowego. Stadion to Warszawa na powinna mieć ale ...czy to był najlepszy czas na tą inwestycję. Można było poczekać do kolejnych imprez. W Austrii bogatszej od nas bodajże na początku lat 90-tych zrezygnowali z organizowania expo, ponieważ mieli poważniejsze wydatki. Tak zdecydowali chyba w referendum mieszkańcy Wiednia. Z naszym zdaniem u nas to nikt się nie liczy.  rozwiń