PARTNER PORTALU
  • BGK

E-administracja, e-urząd: Mazowiecki Urząd Wojewódzki wkracza w XXI wiek

  • MN    5 października 2016 - 16:09
E-administracja, e-urząd: Mazowiecki Urząd Wojewódzki wkracza w XXI wiek
Umowy o dofinansowaniu projektu informatyzacji podpisali marszałek Adam Struzik i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. (fot. mazovia.pl)

• Mazowieckie urzędy coraz częściej sięgają po unijne środki na informatyzację. Wkrótce wsparcie z UE otrzyma także Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
• W połowie 2018 roku uruchomione zostaną w nim nowoczesne e-usługi administracyjne.
• Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 7,9 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020.
• Umowy o dofinansowanie projektu podpisano 5 października.
– To jest bardzo ważny projekt. Myślę, że przyczyni się do budowy tzw. społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu. Dzięki niemu bowiem mieszkańcy zyskają dostęp do usług, realizowanych przez instytucje rządowe drogą elektroniczną – podkreślił podczas konferencji marszałek Adam Struzik.

Dzięki wsparciu unijnemu, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie oraz w podległych wojewodzie jednostkach administracji rządowej (JAR), zostanie wdrożony system informatyczny, który zwiększy liczbę, dostępność i jakość oferowanych e-usług.

– Zależy nam przede wszystkim na tym, aby mieszkańcy nie musieli przyjeżdżać do urzędu w celu załatwienia swoich spraw. Poza tym takie nowoczesne rozwiązania na pewno usatysfakcjonują też przedsiębiorców, którzy cenią sobie szybkie i terminowe prowadzenie formalności – powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt komputerowy, oprogramowanie, wyposażenie serwerowni, usługi techniczne i doradcze. Planowana jest integracja istniejącego systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją z nowymi usługami elektronicznymi i portalem usługowym klienta.

Powstanie jeden punkt dostępu do katalogu e-usług publicznych zespolonej administracji rządowej województwa mazowieckiego. W ramach projektu wdrożonych zostanie 105 e-usług publicznych skierowanych do mieszkańców, przedsiębiorców i administracji publicznej (samorządowej).

Jak zapowiada urząd, w wyniku realizacji projektu mieszkańcy mają mieć zapewniony stały i szybki dostęp do informacji.

- Elektroniczna administracja umożliwi załatwienie wielu spraw na odległość, co pozwoli zaoszczędzić czas i koszty związane z dojazdem. Platforma umożliwi pełną realizację części spraw w formie elektronicznej bez konieczności wizyty w urzędzie. Będzie można elektronicznie dokonać płatności za usługi, sprawdzić status sprawy poprzez platformę usług, e-mail lub SMS czy też zarezerwować termin wizyty w urzędzie – tłumaczą urzędnicy.

Przy projekcie e-usług ma być położony również nacisk na poprawę jakości procesu komunikacji pomiędzy obywatelem a urzędem. Projekt ma też wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa przetwarzanych i gromadzonych danych.

Czytaj też: Gdzie leży przyczyna słabej informatyzacji urzędów?

Urząd marszałkowski dodatkowo podkreśla, że projekt jest zbieżny z założeniami Ministerstwa Cyfryzacji co do rozwoju e-usług ze względu na planowaną integrację z rejestrami publicznymi oraz ePUAP2, wdrożenie płatności elektronicznych, dostarczenie e-usług o wysokim stopniu dojrzałości czy uwzględnienie wymogów dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

Ponadto do procedur urzędowych zostanie wprowadzony kwalifikowany podpis elektroniczny, co znacznie usprawni obieg dokumentacji i ograniczy wykorzystanie papieru. Krótszy ma być tez czas obsługi i kolejki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Tezeusz, 2016-10-06 04:18:37

    Dziwnie to brzmi , bo dobrze by było, gdyby też mentalnie wkroczyli w wiek 21, a nie tylko technologicznie