PARTNER PORTALU
  • BGK

E-administracja: Obywatel.gov.pl z dużym sukcesem. Liczba użytkowników wzrosła o ponad połowę

  • MN    3 kwietnia 2017 - 13:30
E-administracja: Obywatel.gov.pl z dużym sukcesem. Liczba użytkowników wzrosła o ponad połowę
Coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić przez internet. (fot. pixabay)

Portal obywatel.gov.pl jest coraz liczniej odwiedzany przez użytkowników.
• Serwis obywatel.gov.pl odnotował w marcu rekordową, ponad milionową liczbę odwiedzin użytkowników.

• W serwisie znajdziemy wiele usług świadczonych przez państwo na rzecz obywateli.

• Za pośrednictwem portalu z niektórych usług możemy skorzystać online, bez wychodzenia z domu.

• W przyszłości obywatel.gov.pl stanie się częścią szerszego serwisu – gov.pl.

Serwis rządowy obywatel.gov.pl zaliczył swój najlepszy miesiąc – w marcu 2017 r. stronę odwiedziło ponad milion użytkowników, a dokładnie – 1 090 092. Tym samym, w okresie od października 2016 do marca 2017 odnotowano przyrost wykorzystywania portalu aż o 56 proc. Statystyka odnosi się zarówno do nowych użytkowników, jak i tych, którzy znają już serwis i regularnie na niego wracają.

Obywatel.gov.pl to strona, która w jednym miejscu skupia wszystkie usługi świadczone przez państwo na rzecz obywateli. W czytelny sposób informuje, jak załatwić daną sprawę przez internet lub gdzie należy się udać osobiście i co przygotować.

Obecnie w serwisie znajduje się 176 usług, z czego 35 z nich można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Wśród nich znajdują się takie zagadnienia jak: uzyskanie dowodu osobistego, zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów na swojej działce, zgłoszenie do urzędu pracy, korzystanie z programu 500 plus, zgłoszenie zbycia pojazdu czy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czytaj też: GIODO do likwidacji. Jakie zmiany w ochronie danych osobowych?

Serwis jest na bieżąco rozwijany, aktualizowany oraz uzupełniany o kolejne usługi. W przyszłości czekają go także inne zmiany. Resort cyfryzacji prowadzi prace nad zintegrowanymi stronami internetowymi ministerstw, które znajdą się pod adresem: gov.pl. Nowy serwis przejmie obecnie funkcjonujące strony internetowe obywatel.gov.pl i biznes.gov.pl.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl powiedziała, że portal gov.pl jest obecnie realizowany w części informacyjnej – BIP i informacje o bieżących wydarzeniach. Od końca roku będzie realizowany w części transakcyjnej, czyli tej, w której będzie można skorzystać z cyfrowych usług, jakie oferuje administracja. Wykorzystany do tego będzie właśnie portal obywatel.gov.pl.

Czytaj też: Co dalej ze Źródłem i ePUAP? "Prowadzimy na ePUAP wykopki"

Serwis obywatel.gov.pl powstał jako część programu pl.ID, który jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (7. Oś priorytetowa – Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji) i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.