PARTNER PORTALU
  • BGK

E-administracja w Polsce cały czas kuleje

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 sierpnia 2011 - 06:49
E-administracja w Polsce cały czas kuleje

Informatyczną rewolucję rząd zapowiadał kilka razy. E-administracja miała ruszyć pełną parą w 2009 r. W tym miały się pojawić chipowe dowody. Stało się inaczej. A kontakt z administracją w sieci miał ledwie co czwarty internauta.
Komisja Europejska co roku sprawdza, jak wyglądają postępy państw pod względem rozwoju e-administracji. W jej ostatnim raporcie za 2010 rok Polska pod względem dostępności w sieci 20 najważniejszych usług oferowanych przez administrację zajęła 19. miejsce. Choć jest to pełna poprawa, bo rok wcześniej mieliśmy 23. miejsce, to wciąż odbiegamy od średniej europejskiej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: E-administracja nie działa

Nie najlepiej wypada też ocena polskiej e-administracji w oczach internautów. Wprawdzie 90 proc. przepytanych na zlecenie MSWiA użytkowników sieci szukało w ciągu ostatnich 12 miesięcy informacji na stronach internetowych urzędów, ale tylko 25 proc. zdecydowało się skorzystać z usług elektronicznych. I nic dziwnego, bo wciąż nie ma ich za wiele.

Czytaj też: E-administracja wciąż bez koordynacji

Szansa na to, że e-administracja stanie się realną i popularną usługą, pojawiła się dopiero w tym roku. Po blisko półtorarocznym opóźnieniu w czerwcu ruszyła możliwość rejestrowania profilu zaufanego w platformie ePUAP.

Czytaj też: Polska e-administracja poniżej unijnych standardów

Od 1 lipca działa też Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, w której za pomocą profilu zaufanego można zarejestrować działalność gospodarczą, co zresztą już zrobiło ponad 11 tys. firm.

Czytaj też: Centralna strategia walki z wykluczeniem cyfrowym

Nadal jednak nie mamy nowoczesnych, biometrycznych dowodów. Choć zapowiadane były na drugą połowę 2011 roku, to tuż przed tą datą MSWiA odwołało program. Nowy termin to styczeń 2013 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.