PARTNER PORTALU
  • BGK

E-administracja zwiększy biurokrację

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    23 sierpnia 2011 - 06:49
E-administracja zwiększy biurokrację

Za cztery lata aż 80 procent kontaktów obywateli z urzędnikami ma mieć formę wirtualną – zamiast biec do okienka w urzędzie, usiądziemy przed komputerem.
Przynajmniej tak chciałby rząd, bo eksperci nie zostawiają na tych planach suchej nitki, uważając, że biurokracji będzie jeszcze więcej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Ułatwienia na elektronicznej platformie usług

Rządowy plan informatyzacji państwa zakłada, że w 2015 r. wszystkie akty prawne i wzory dokumentów mają być ogólnodostępne za pomocą platformy ePUAP, zaś same urzędy mają z Internetu korzystać z większym zaangażowaniem (łącznie z przeprowadzaniem za jego pomocą konsultacji społecznych).

Czytaj też: Nadchodzi era e-administracji

Docelowo za cztery lata 6 na 10 internautów ma korzystać z usług e-urzędów, a co trzecia firma posługiwać się fakturami elektronicznymi. Co najmniej jeden na sześciu dorosłych internautów za pomocą sieci ma umawiać się na wizyty lekarskie lub zasięgać porad medycznych online.

Czytaj też:  E-administracja w Polsce cały czas kuleje

Nad całością tych zmian ma czuwać główny architekt systemów informacyjnych państwa, który opracuje mapę infrastruktury informatycznej oraz będzie dbał o spójność tworzonych systemów z architekturą systemu informatycznego państwa. Wszystko wygląda pięknie. Ale tylko na papierze.

Zdaniem ekspertów nie tylko osiągniecie zapisanych w planie założeń jest mało realne, ale tak naprawdę wcale nie będą one świadczyły o poprawie jakości i dostępności administracji w sieci.

Czytaj też:  E-administracja wciąż bez koordynacji

Zamiast prostych kroków, czyli zmniejszenia liczby rejestrów i wymaganych dokumentów oraz ujednolicenia elektronicznego obiegu dokumentów między urzędami, rząd zaproponował stworzenie nowych instytucji i nowych rejestrów, tyle że prowadzonych w sieci.

Dotychczasowy rozwój polskiej e-administracji jest dosyć nisko oceniany. Z badania przeprowadzonego na zlecenie MSWiA wynika, że z usług administracji w sieci do tej pory skorzystał zaledwie co czwarty internauta – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.