PARTNER PORTALU
  • BGK

E-dowód coraz bliżej. 31 mln dokumentów do wymiany

  • PAP/JS    30 maja 2017 - 17:54
E-dowód coraz bliżej. 31 mln dokumentów do wymiany
Tradycyjne dowody osobiste odejdą do historii? (fot. : mswia.gov.pl)

Koncepcja dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-Dowodu) została skierowana do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który określi skutki finansowe wdrożenia projektu - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie poinformowało, że projekt obejmie wymianę ponad 31 mln dowodów osobistych z określonym terminem ważności.

• W komunikacie napisano, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których nie wydano dowodu z warstwą elektroniczną.

Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem "Koncepcja e-Dowód - kontynuacja projektu pl.ID i realizacja powiązanych projektów", przedłożonym przez ministra cyfryzacji. Koncepcja e-Dowodu przewiduje, że w pierwszym kwartale 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów z warstwą elektroniczną.

"Została zaprezentowana koncepcja wprowadzenia w Polsce e-Dowodu. Tak jak już to wcześniej zapowiadaliśmy. Próbę wprowadzenia tej koncepcji i tego dowodu podejmowali nasi poprzednicy, niestety nieskutecznie. My oczywiście zamierzamy zrealizować ten projekt" - powiedział na briefingu Bochenek.

"Koncepcja została przekierowana do Komitetu Ekonomicznego, tak aby dokładnie zbadać i określić skutki finansowe wdrożenia tego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, który przyczyni się do jeszcze lepszej identyfikacji osób, które będą posługiwały się takim dowodem" - dodał.

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie poinformowało, że projekt obejmie wymianę ponad 31 mln dowodów osobistych z określonym terminem ważności, czyli dowodów będących w obiegu do końca 2028 r. Dokumenty wydane bezterminowo będą podlegały wymianie jedynie na wniosek posiadacza.

"Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-Dowód) będzie w sposób jednoznaczny potwierdzał tożsamość obywatela. Ma także służyć do procesu uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie. Ponadto nowy e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO, czyli dokument podróży z cechą biometryczną zdjęcie twarzy oraz potwierdzał obecność w placówkach służby zdrowia" - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, aby spopularyzować wykorzystanie e-Dowodu założono możliwość jego użycia w Terminalach POS (wykorzystanie w placówkach, które są już wyposażone w terminale, np. Poczta Polska - możliwość potwierdzania odbioru przesyłek poleconych, urząd/bank/inna placówka - możliwość potwierdzenia tożsamości) i telefonach z interfejsem NFC, a docelowo potencjalnie również w bankomatach i urzędomatach.

Rząd przekonuje, że e-Dowód ułatwi także obywatelom polskim kontakt z administracją publiczną w całej Unii Europejskiej oraz pozwoli na zdalną identyfikację w procesach, które do tej pory wymagały osobistego stawiennictwa (np. rejestracja karty SIM, założenie rachunku bankowego, rejestracja podpisu kwalifikowanego).

"Zaplanowano też wyposażenie wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w Kartę Specjalisty Medycznego. Karta będzie służyła pracownikowi medycznemu głównie do składania elektronicznego podpisu pod dokumentacją medyczną oraz do identyfikacji i uwierzytelniania posiadacza karty w systemach teleinformatycznych. E-Dowód i Karta Specjalisty Medycznego będą realizowane jako niezależne projekty" - napisano.

W komunikacie napisano, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których nie wydano dowodu z warstwą elektroniczną. Kontakt z e-administracją jest możliwy w Polsce za pomocą Profilu Zaufanego (tylko dla e-usług) i podpisu kwalifikowanego, ale liczba osób posiadających te narzędzia jest bardzo mała - odpowiednio: ok. 900 tys. i 300 tys.×
KOMENTARZE (2)

  • tytularz, 2017-08-17 00:18:37

    Do rencista: Jak Tusk będzie ponownie premierem a może nawet prezydentem, to nie tylko wszczepią nam czipa pod skórę ale też wytatuują odpowiedni numer pod lewą pachą. Zamiast dowodów osobistych, będą ausweise. Lekcje religii dla dzieci będą w meczetach a językiem urzędowym, niemiecki. Ministrem spr...awiedliwości będzie ta nerwowa pani o niemiecko brzmiącym nazwisku i niemieckich arystokratycznych tytułach. Wystarczy ???  rozwiń
  • rencista, 2017-05-31 11:54:59

    Kiedy obowiązkowe wszczepianie chipów? i może nr ewidencyjny?