PARTNER PORTALU
  • BGK

E-dowody dopiero za kilka lat

  • MN    12 września 2016 - 11:57
E-dowody dopiero za kilka lat
Wciąż nie wiadomo czy e-dowody będą działać na zasadzie zbliżeniowej (fot. msw.gov.pl)

• Prace nad elektronicznym dowodem osobistym wydłużają się i komplikują.
• Wymiana klasycznych dowodów na elektroniczne może zająć trzy, pięć lub siedem lat.
• Szczegółowa koncepcja dla e-dowodów ma być przygotowana przez zespół międzyresortowy w październiku.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, większość najtrudniejszych kwestii przy opracowywaniu koncepcji dla e-dowodów została już uzgodniona. Pracuje nad tym specjalny zespół międzyresortowy, złożony z przedstawicieli resortów: cyfryzacji, spraw wewnętrznych i zdrowia. Szczegółowa koncepcja miała być gotowa w lipcu, jednak została przesunięta na październik.

Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji, powiedział, że elektroniczne dowody nie zastąpią elektronicznej karty zdrowotnej i będą służyć w placówkach służby zdrowia jedynie do podstawowej identyfikacji. Dalej też nie wiadomo, czy e-dowody trzeba będzie wprowadzać do czytników, czy może będą działać na zasadzie zbliżeniowej, jak obecnie karty płatnicze.

DGP zwraca uwagę, że największym problemem jest jednak termin wprowadzenia elektronicznych dokumentów. Komisja Europejska nakazała wdrożyć system najpóźniej w marcu 2019 roku, jednak termin ten precyzuje wdrożenie systemu, ale nie wymianę dokumentów. Jak poinformował Woźny, stare dokumenty na nowe zostaną wymienione za trzy, pięć lub siedem lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.