PARTNER PORTALU
  • BGK

E-Pionier. Wsparcie dla instytucji publicznych

  • PAP/AH    12 kwietnia 2018 - 11:42
E-Pionier. Wsparcie dla instytucji publicznych
Konkurs e-Pionier organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a jego organizatorem jest NCBR. (fot. Shutterstock)

E-Pionier to program, który ma wspierać instytucje publiczne w rozwiązywaniu konkretnych problemów, na które nie ma jeszcze rozwiązania na rynku. W tej edycji niemal 40 mln zł trafi do specjalistycznych firm, tzw. akceleratorów, które pośredniczą między instytucjami publicznymi a programistami.
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki drugiego konkursu programu e-Pionier.
  • W tej edycji niemal 40 mln zł dofinansowania trafi na poszukiwanie rozwiązań problemów społecznych i gospodarczych istotnych m.in. dla instytucji publicznych.
  • Konkurs e-Pionier organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a jego organizatorem jest NCBR.

- W konkursie wygrały specjalistyczne firmy, tzw. akceleratory, które pośredniczą między instytucjami publicznymi a programistami w celu rozwiązania konkretnych problemów - powiedziała wicedyrektor NCBR Izabela Żmudka.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński dodał, że akceleratory mają m.in. umiejętność definiowania wyzwań albo problemów, które nas - jako obywateli - "denerwują w funkcjonowaniu administracji".

Akceleratory prezentują ten problem instytucjom, które mogą znaleźć rozwiązanie - np. uczelniom, instytutom badawczym czy studentom. Jak tłumaczy wiceminister, "ci następnie próbują ten problem rozwiązać, wymyślają nowatorskie rozwiązania - stąd w nazwie programu 'pionier'. Finalnie to rozwiązanie wraca do instytucji i tam jest testowane.

Jednym z beneficjentów poprzedniej edycji programu e-Pionier jest akcelerator eduLAB. Skupia się on na problemach związanych m.in. z sektorem education technology.

- Poszukujemy start-upów, które potrafią odpowiedzieć na zdefiniowane potrzeby świata podmiotów publicznych. Wspólnie z podmiotami publicznymi definiujemy te potrzeby, szukamy nowych wyzwań, i przy wykorzystaniu nowych technologii budujemy produkty, które z jedne strony zaspokajają te potrzeby, a z drugiej strony - rozwijają się komercyjnie na rynku krajowym i zagranicznym - powiedział Krzysztof Kusiak z eduLAB.

Wśród projektów, które otrzymały wsparcie akceleratora eduLAB, a więc skorzystały na pierwszej edycji programu e-Pionier, jest przedsięwzięcie Universality. Pomysłodawca Universality Jerzy Czepiel wyjaśnia, że projekt skierowany jest do pracowników naukowych prowadzących na uczelniach zajęcia dydaktyczne dla studentów, angażując do współpracy również firmy informatyczne.

- Chcemy wziąć zadania praktyczne od firm informatycznych i przekazać to prowadzącym na zajęcia - mówi. Dzięki temu dydaktycy mogą korzystać z realnych zadań, a firmy - mogą prezentować swoją ofertę studentom i szukać wśród nich przyszłych pracowników. Wreszcie studenci uczą się na konkretnych przypadkach, a zatem wiedza którą nabywają jest bardzo praktyczna. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.