PARTNER PORTALU
  • BGK

E-system wskaże działkę zagrożoną powodzią

  • newseria.pl    30 października 2012 - 09:30
E-system wskaże działkę zagrożoną powodzią

Na terenach zagrożonych powodzią wciąż powstają domy i osiedla. Przepisy prawne, które zakazują takich inwestycji, w praktyce często są omijane – mówi Janusz Wiśniewski, pełniący obowiązki prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
To wina luki w przepisach. Za dwa lata ma powstać elektroniczny system, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić online, czy teren, na którym chce kupić działkę lub mieszkanie, jest bezpieczny.

O tym, jakich zniszczeń potrafi dokonać powódź, Polacy w ostatnich latach mieli okazję kilkakrotnie się przekonać. Mimo ogromnych szkód, jakie się z tym wiążą i wielu dramatycznych doświadczeń osób mieszkających w domach lub osiedlach wybudowanych na terenach zalewowych, wciąż nie ma specjalnych przeszkód w prawie, które uniemożliwiałyby stawianie budynków w miejscach zagrożonych powodzią.

– Na terenie, który w ustawie Prawo wodne jest określony jako zagrożony powodzią, nie wolno budować. Zgodnie z definicją to obszar miedzy wałami przeciwpowodziowymi – mówi Janusz Wiśniewski, pełniący obowiązki prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Ekspert przyznaje, że przepisy o zakazie budowania na takich terenach są jednak nadal obchodzone.

– Niektórzy próbują budować na tych terenach, bo wały przeciwpowodziowe mogą być od siebie dość znacznie oddalone – mówi Janusz Wiśniewski.

Przepisy zobowiązują, aby na terenach wokół rzek była opracowana odpowiednia dokumentacja dotycząca tego, czy dany obszar jest zagrożony powodzią. Jeżeli jej nie ma, na takim terenie można budować, mimo istnienia potencjalnego i realnego zagrożenia zalewaniem.

– Przede wszystkim inwestor nie powinien otrzymać pozwolenia na budowę tam, gdzie jest ryzyko zagrożenia powodziowego – stwierdza Janusz Wiśniewski. – Jeżeli jednak jego prawnik podważy dokumenty dotyczące tego, że dany teren jest zagrożony powodzią lub też jeśli takiej dokumentacji nie ma, to zgodnie z prawem można takie pozwolenie na budowę uzyskać i budować – dodaje.

Od 2010 roku w Polsce trwają prace nad projektem ISOK, czyli Informatycznym Systemem Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami, którego celem jest m.in. utworzenie w naszym kraju map zagrożenia powodziowego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.