PARTNER PORTALU
  • BGK

E-usługi mają być wygodne i proste

  • GK    6 września 2013 - 18:09
E-usługi mają być wygodne i proste

E-usługi publiczne mają być wygodne, proste i intuicyjne, dlatego systemy informatyczne administracji muszą współdziałać, a serwisy publiczne muszą być dostępne dla wszystkich, w tym dla niepełnosprawnych.
Takie są założenia rozporządzenia z 2012 r. ustanawiającego Krajowe Ramy Interoperacyjności. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło informacje na temat działań dotyczących KRI.

Czytaj też: Cyfryzacja to przede wszystkim sprawy obywateli      

- Chodzi o to, byśmy nie musieli biegać po urzędach po odpisy aktów, kopie dokumentów i zaświadczenia z różnych rejestrów. Potrzebne urzędowi dane powinny być dostępne dzięki zintegrowanym rejestrom. Ci z nas, którzy są niepełnosprawni, zyskali gwarancję, że w ciągu trzech lat systemy teleinformatyczne podmiotów publicznych umożliwią im dostęp do zasobów informacyjnych - czytamy w komunikacie resortu administracji.

Krajowe Ramy Interoperacyjności wskazują, w jaki sposób doprowadzić do tego, by państwowe systemy teleinformatyczne i rejestry publiczne płynnie ze sobą współdziałały.

Do 31 maja 2015 r. KRI zobowiązują też wszystkie podmioty publiczne do dostosowania swoich serwisów internetowych do standardu dostępności dla niepełnosprawnych WCAG 2.0.

Wdrażanie zaleceń KRI jest procesem, który MAC wspiera od samego początku. Zorganizowało m.in. spotkanie dla administracji rządowej dotyczące wdrażania przepisów rozporządzenia. Resorty i niektóre instytucje centralne współpracują ze sobą w celu m.in. uspójnienia rejestrów.

Resort współpracuje też z organizacjami reprezentującymi osoby niepełnosprawne w zakresie wdrażania przepisu ułatwiającego takim osobom korzystanie serwisów internetowych administracji publicznej.

Jak przypomina resort, do połowy 2014 r. zbudowane zostaną nowoczesne systemy, obsługujące systemy PESEL, bazę USC i ewidencję dowodów osobistych. Do końca przyszłego roku ma powstać Zintegrowana Struktura Rejestrów Państwowych i zacząć działać nowy system w 2,5 tys. gmin kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.