PARTNER PORTALU
  • BGK

E-usługi potrzebują pilnych rozwiązań

  • GK    7 marca 2013 - 09:09
E-usługi potrzebują pilnych rozwiązań

– Korzystajmy z cyfryzacji, gdzie to tylko możliwe – zachęcał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas spotkania Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji.
Tematyka tego posiedzenia była wyjątkowo różnorodna, ale sprowadzała się do tego, by jak najszybszego wdrożyć e-usługi, z których korzystać będą mogli mieszkańcy naszego kraju.

Takim rozwiązaniem jest możliwość składania odręcznego podpisu na tablecie, który będzie miał ze sobą listonosz, przynoszący wezwanie sądowe. Przewiduje to projekt nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym.

Czytaj też: Jak popularna jest platforma ePUAP      

Resort sprawiedliwości wraz z Pocztą Polską prowadzi już pilotaż tego rozwiązania. Okazało się, że taka forma e-doręczenia skraca średnio o 11 dni termin otrzymania przez sąd informacji tym, że przesyłka została doręczona prawidłowo. To ważne, ponieważ dziś sądy, zwołując rozprawę, nie wiedzą, czy strony na pewno otrzymały wezwania.

Potem rozprawa nie może się odbyć, ponieważ w aktach nie ma pocztowej zwrotki o doręczeniu wezwania. Efekt? Strona, która dotarła na rozprawę ponosi niepotrzebne koszty.

Podpis na tablecie sprawi, że sąd otrzyma informacje o prawidłowym doręczeniu już następnego dnia po odebraniu przesyłki przez adresata.

W początkowym okresie wdrażania istnieć będą równolegle dwie formy doręczeń: „polecony" i „polecony-e", jednak docelowo wszystkie placówki pocztowe i sądy powinny przejść na cyfrową formę doręczania wezwań.

- Konieczne jest w miarę szybkie spotkanie przedstawicieli MAC, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Poczty Polskiej, by wypracować szczegółowy harmonogram wdrożenia tego rozwiązania - postulował minister Boni, przewodniczący KRMC. Komitet przyjął projekt rozporządzenia.

Na posiedzeniu ustalono także, że aby Polska umiejętnie pozyskiwała unijne pieniądze na rozwój nowoczesnych usług, potrzebne są zespoły specjalistów, także tych którzy pracowali nad programowaniem i wdrażaniem projektów w kończącym się okresie programowania na lata 2007-2013.

Skoro jednak projekty, nad którymi pracowali, są na ukończeniu, istnieje obawa, czy uda się ich zatrzymać, by płynnie przeszli do pracy nad nowym okresem programowania (20014-2020).

Nad opracowaniem rekomendacji dotyczącymi zarządzania, zatrudniania oraz wynagradzania osób zaangażowanych w administracji publicznej w realizację projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej pracuje specjalny zespół zadaniowy. KRMC wysłuchał i przyjął sprawozdanie z prac zespołu w 2012 r.

Jednocześnie Władza Wdrażająca Programy Europejskie zamówi pogłębioną analizę tego problemu - powinna być ona gotowa do końca II kwartału.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Danio, 2013-03-07 14:28:05

    07.03.2013 godz 14:28 ciekawe że jutro jest ostateczny termin składania wniosków POIG 8.3 właśnie za pomocą ePUAP i co?? ePUAP tak przeciążony że truno nawet wypełniać formularze. i gdzie ta informatyzacja?! jest na ePUAP tylko kilka usług a serwery nie wyrabiają.
  • OldBruno, 2013-03-07 13:03:21

    Trzeba się ruszyć. Firma kurierska UPS, i na pewno wiele innych, od dawna używa przenośnych terminali dla kwitowania odbioru, przez podpis. Tylko trzeba się ruszyć i na tym polega problem.