PARTNER PORTALU
  • BGK

Edukacja się informatyzuje

  • KB    19 kwietnia 2010 - 09:17
Edukacja się informatyzuje

Wrocławscy rodzice wkrótce będą mogli sprawdzić w Internecie frekwencję i stopnie swoich dzieci, a uczniowie zyskają dostęp do materiałów dydaktycznych także w domu.
Wrocław przyspiesza rozwój oświaty miejskiej, dbając o jej przyjazny i otwarty charakter. Elektroniczny dziennik, miejski system biblioteczny, wortale tematyczne czy szerokopasmowy, bezpieczny dostęp do Internetu to tylko kilka z nowości przygotowanych przez Wydział Edukacji urzędu miejskiego dla wrocławskich szkół.

Dzięki dofinansowaniu projektów: „Rozwój informatycznego systemu zarządzania wrocławską oświatą” oraz „Rozwój usług elektronicznych we wrocławskiej oświacie” oprogramowanie we wszystkich szkołach zostanie zaktualizowane i ujednolicone, a to oznacza łatwiejszą i bardziej efektywną pracę.

Koncepty te, mimo odrębnych zadań, uzupełniają się wzajemnie i mają na celu poprawę jakości edukacji we Wrocławiu. Na ich wdrożeniu skorzystają 244 placówki oświatowe, nauczyciele, rodzice, a także uczniowie.

Oprócz elektronicznego dziennika, mającego być nie tylko odbiciem tradycyjnego dziennika, ale także wsparciem dla rozwoju uczniów, planowane jest zintegrowanie wszystkich szkolnych bibliotek w jeden miejski system biblioteczny, dający między innymi możliwość rezerwacji książek on-line. Przy okazji zakłada się, że wrocławska karta miejska będzie nie tylko kartą biblioteczną, lecz także pewnego rodzaju elektronicznym identyfikatorem ucznia.

Z myślą przede wszystkim o uczniach i nauczycielach w przygotowaniu jest również platforma edukacyjna – narzędzie pracy zespołowej i samodzielnej, wymiany materiałów edukacyjnych, pozwalające na swobodne komunikowanie się w różnych kombinacjach nauczycieli i uczniów. Platforma edukacyjna to także - w przyszłości - możliwość e-learningu, prowadzenia nauczania indywidualnego na odległość. Do nowego systemu będzie prowadziła droga przez portal oświatowy. Znajdą się tam bieżące informacje o stanie oświaty we Wrocławiu.

Realizacja projektów nie byłaby możliwa bez odpowiedniego zaplecza technicznego, dlatego też w projektach zaplanowano zakup zestawów komputerowych i telefonów VoIP, umożliwiających bezpłatne rozmowy między szkołami, a także z urzędem miejskim.

Na budowie kompleksowego systemu edukacyjnego zyskają wszyscy wrocławianie, a także wrocławski magistrat – rozszerzy się zakres usług elektronicznych, zapewniając aktualną informację o stanie miejskiej oświaty będzie także przewodnikiem po ofercie mapie edukacyjnej Wrocławia. Nowe rozwiązania nie tylko poprawią jakość wrocławskiej oświaty, ale także zintegrują ją, co zaowocuje bardziej efektywnym zarządzaniem placówkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.