PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015: Jeśli samorządy chcą mieć dobrych specjalistów od eadministracji muszą im dobrze zapłacić

 • Anna Trojanowska    21 kwietnia 2015 - 18:27
EEC 2015: Jeśli samorządy chcą mieć dobrych specjalistów od eadministracji muszą im dobrze zapłacić
W rozwoju administracji Polska goni oczekiwania obywateli (fot.PTWP/Eliza Madej)

- Jeśli chcemy obsługi jak w dobrym banku musimy też płacić jak w dobrym banku. Samorządy już to zrozumiały - mówi Jan Pastwa, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Dzisiaj w rozwoju administracji Polska goni oczekiwania obywateli.

- To co inne kraje przeżywały w ciągu dziesięcioleci my wdrażamy w kilka lat - mówi Jacek Kapica, podsekretarz Stanu, szef Służby Celnej w Ministerstwie Finansów.

Jak tłumaczy cały czas nadążamy za oczekiwaniem naszych obywateli, którzy widzą co się dzieje w innych krajach i chcą tego samego.

- My dopiero dzisiaj, w głównej mierze dzięki środkom unijnym, realizujemy szerokie projekty informatyczne - dodaje Kapica.

Jednak, aby zinformatyzować administrację potrzebni są wykwalifikowani pracownicy.

- Jeśli chcemy obsługi jak w dobrym banku musimy też płacić jak w dobrym banku. Samorządy już to zrozumiały - mówi Jan Pastwa.

Jak wyjaśnia burmistrzowie, prezydenci i wójtowie zrozumieli, że aby zrewolucjonizować administrację muszą zatrudniać specjalistów którzy się na tym znają.

- Muszą im też dobrze płacić, żeby nie uciekli gdzie indziej - mówi Pastwa.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Nowa sprawna administracja" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • z491, 2015-04-24 09:01:36

  Co to znaczy "samorządy"? Czyli kto. Już samo użycie pojęcia samorząd świadczy o tym że pan Jacek Kapica nie ma o nim zielonego pojęcia. Może by o samorządzie trochę poczytał zanim zacznie się na jego temat wypowiadać. Dzisiaj, w naszej rzeczywistości samorządowej, najważniejsze jest aby z...ostać wybranym. Żadna fachowość nie ma znaczenia, zwłaszcza w małych gminach, w których wójt czy burmistrz musi być "z urzędu" najmądrzejszy. Musi i najczęściej jest. Jeśli trafi mu się jakiś specjalista, to po prostu szybko się go pozbywa zastępując go wiernym i najczęściej miernym znajomkiem. To o wiele szerszy temat niż się panu Kapicy wydaje.  rozwiń
 • Starszy hajer, 2015-04-22 11:30:27

  Rany boskie: porównanie samorządów do banków. I to w okresie, gdy słyszymy o różnych parabankach i nie przebrzmiały jeszcze echa kredytów frankowych i afery Amber Gold, a teraz rozmaitych SKOK-ów. Chyba się panu podsekretarzowi coś pomieszało w głowie. Intencje może były dobre, ale wyszło tak jakoś ..."parabankowo".Dziwne...  rozwiń
 • śmiechu warte!, 2015-04-21 18:38:02

  Muszą lepiej kraść! Reszta jest w internecie!