EEC 2015: Jeśli samorządy chcą mieć dobrych specjalistów od eadministracji muszą im dobrze zapłacić

  • Anna Trojanowska
  • 21-04-2015
  • drukuj
- Jeśli chcemy obsługi jak w dobrym banku musimy też płacić jak w dobrym banku. Samorządy już to zrozumiały - mówi Jan Pastwa, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

EEC 2015: Jeśli samorządy chcą mieć dobrych specjalistów od eadministracji muszą im dobrze zapłacić
W rozwoju administracji Polska goni oczekiwania obywateli (fot.PTWP/Eliza Madej)

Dzisiaj w rozwoju administracji Polska goni oczekiwania obywateli.

- To co inne kraje przeżywały w ciągu dziesięcioleci my wdrażamy w kilka lat - mówi Jacek Kapica, podsekretarz Stanu, szef Służby Celnej w Ministerstwie Finansów.

Jak tłumaczy cały czas nadążamy za oczekiwaniem naszych obywateli, którzy widzą co się dzieje w innych krajach i chcą tego samego.

- My dopiero dzisiaj, w głównej mierze dzięki środkom unijnym, realizujemy szerokie projekty informatyczne - dodaje Kapica.

Jednak, aby zinformatyzować administrację potrzebni są wykwalifikowani pracownicy.

- Jeśli chcemy obsługi jak w dobrym banku musimy też płacić jak w dobrym banku. Samorządy już to zrozumiały - mówi Jan Pastwa.

Jak wyjaśnia burmistrzowie, prezydenci i wójtowie zrozumieli, że aby zrewolucjonizować administrację muszą zatrudniać specjalistów którzy się na tym znają.

- Muszą im też dobrze płacić, żeby nie uciekli gdzie indziej - mówi Pastwa.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Nowa sprawna administracja" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co to znaczy "samorządy"? Czyli kto. Już samo użycie pojęcia samorząd świadczy o tym że pan Jacek Kapica nie ma o nim zielonego pojęcia. Może by o samorządzie trochę poczytał zanim zacznie się na jego temat wypowiadać. Dzisiaj, w naszej rzeczywistości samorządowej, najważniejsze jest aby z...ostać wybranym. Żadna fachowość nie ma znaczenia, zwłaszcza w małych gminach, w których wójt czy burmistrz musi być "z urzędu" najmądrzejszy. Musi i najczęściej jest. Jeśli trafi mu się jakiś specjalista, to po prostu szybko się go pozbywa zastępując go wiernym i najczęściej miernym znajomkiem. To o wiele szerszy temat niż się panu Kapicy wydaje. rozwiń

z491, 2015-04-24 09:01:36 odpowiedz

Rany boskie: porównanie samorządów do banków. I to w okresie, gdy słyszymy o różnych parabankach i nie przebrzmiały jeszcze echa kredytów frankowych i afery Amber Gold, a teraz rozmaitych SKOK-ów. Chyba się panu podsekretarzowi coś pomieszało w głowie. Intencje może były dobre, ale wyszło tak jakoś ..."parabankowo".Dziwne... rozwiń

Starszy hajer, 2015-04-22 11:30:27 odpowiedz

Muszą lepiej kraść! Reszta jest w internecie!

śmiechu warte!, 2015-04-21 18:38:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE