PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Besti@ pomoże zweryfikować unijne projekty

  • Agnieszka WIdera    19 maja 2016 - 18:29
EEC 2016: Besti@ pomoże zweryfikować unijne projekty

Na platformie BeSTi@ każdy będzie mógł „przećwiczyć” jak dany projekt obciąży budżet - mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2010-2015 (fot.ptwp.pl)

• Nie sztuką jest wydać pieniądze unijne, sztuką jest postawienie na inwestycje prorozwojowe, które w przyszłości nie zatopią budżetu gminy.
• Problem w tym, że nieraz ciężko przewidzieć jak na przyszłych finansach samorządu odbije się realizowany dziś projekt.
• Pomocnym narzędziem może okazać się rozszerzenie systemu BeSTi@. Pytanie tylko czy gminy będą chciały z niego korzystać?
W poprzedniej perspektywie unijnej nie brakowało projektów, które choć efektowne, okazały się mało efektywne, lub wręcz zabójcze dla samorządowych budżetów. Mowa nie tylko o anegdotycznych już aquaparkach czy filharmoniach, których utrzymanie przerosło samorządy.

- Jeżdżę po kraju i widzę, że niektóre inwestycje przygniotły inwestorów. Jeśli w gminie wiejskiej powstaje oczyszczalnia ścieków jak dla miasta powiatowego, czy RIPOK działający na 50 proc. swoich możliwości – to trzeba się zastanawiać jak te inwestycje były planowane. Można wydać 2 mln zł na oświetlenie w małej gminie, bo taką ma fanaberie wójt, ale koszty poniosą wszyscy mieszkańcy – podkreśla poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Sposobem na uniknięcie takich błędów jest lepsze zarządzanie inwestycjami, planowanie, które uwzględnia wszystkie koszty obsługi inwestycji czy eksploatacji w dalszych latach funkcjonowania. Tym bardziej, że są ku temu narzędzia.

- Na platformie BeSTi@ każdy będzie mógł „przećwiczyć” jak dany projekt obciąży budżet. Umiejętne wykorzystanie sytemu Besti@ to świetne narzędzie do zarządzania inwestycjami - mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2010-2015.

Jak przypomina, gminy uczestniczące w pilotażu mają możliwość symulacji swoich WPF-ów. A funkcja ta będzie dostępna docelowo dla wszystkich gmin.

- Pytanie czy wszyscy będą chcieli z tego korzystać – zastanawia się Dziekoński. – Z 40 gmin biorących udział w pilotażu, tylko 20 jest aktywne w wykorzystywaniu narzędzia. Widać pewną opieszałość samorządów. Być może wynika to z takiego podejścia, że lepiej się nie wychylać, bo inwestycja która chcemy zrobić okaże się nieefektywna i co wtedy – komentuje były minister.

BeSTi@ to specjalistyczny program przeznaczony do zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego. Ma on na celu wsparcie służb finansowych JST w realizacji zadań w zakresie planowania i modyfikacji budżetu. Użytkownikami systemu są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, regionalne izby obrachunkowe wraz z zespołami zamiejscowymi oraz Ministerstwo Finansów.

System wspomaga sporządzanie sprawozdań jednostkowych i zbiorczych w miesięcznych i kwartalnych okresach sprawozdawczych. Wspomaga pracę w zakresie sprawozdawczości i uchwał budżetowych, umożliwia tworzenie raportów w różnych przekrojach na podstawie wprowadzonych danych.

Program obsługuje elektroniczne przesyłanie sprawozdań budżetowych do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem właściwej terytorialnie regionalnej izby obrachunkowej. Wymiana danych odbywa się z możliwym wykorzystaniem podpisu elektronicznego i bez użycia zewnętrznych programów pocztowych.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas panelu ”Inwestycje komunalne” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Mało ważna persona, 2016-05-22 12:00:08

    Każda z tych nieefektywnych inwestycji miała już na etapie projektu pozytywne opinie banków, funduszy, ekspertów - nawet unijnych - i dziesięciu innych instytucji publicznych... I to jeszcze nie jest ostatnie słowo - powstanie jeszcze wiele misiów na które spisze się protokoły i którymi POchwalimy ... się na kolejnym Europejskim Kongresie Gospodarczym Państwa Teoretycznego...  rozwiń