PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2016: Besti@ pomoże zweryfikować unijne projekty

 • Agnieszka WIdera    19 maja 2016 - 18:29
EEC 2016: Besti@ pomoże zweryfikować unijne projekty
Na platformie BeSTi@ każdy będzie mógł „przećwiczyć” jak dany projekt obciąży budżet - mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2010-2015 (fot.ptwp.pl)

• Nie sztuką jest wydać pieniądze unijne, sztuką jest postawienie na inwestycje prorozwojowe, które w przyszłości nie zatopią budżetu gminy.
• Problem w tym, że nieraz ciężko przewidzieć jak na przyszłych finansach samorządu odbije się realizowany dziś projekt.
• Pomocnym narzędziem może okazać się rozszerzenie systemu BeSTi@. Pytanie tylko czy gminy będą chciały z niego korzystać?
W poprzedniej perspektywie unijnej nie brakowało projektów, które choć efektowne, okazały się mało efektywne, lub wręcz zabójcze dla samorządowych budżetów. Mowa nie tylko o anegdotycznych już aquaparkach czy filharmoniach, których utrzymanie przerosło samorządy.

- Jeżdżę po kraju i widzę, że niektóre inwestycje przygniotły inwestorów. Jeśli w gminie wiejskiej powstaje oczyszczalnia ścieków jak dla miasta powiatowego, czy RIPOK działający na 50 proc. swoich możliwości – to trzeba się zastanawiać jak te inwestycje były planowane. Można wydać 2 mln zł na oświetlenie w małej gminie, bo taką ma fanaberie wójt, ale koszty poniosą wszyscy mieszkańcy – podkreśla poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Sposobem na uniknięcie takich błędów jest lepsze zarządzanie inwestycjami, planowanie, które uwzględnia wszystkie koszty obsługi inwestycji czy eksploatacji w dalszych latach funkcjonowania. Tym bardziej, że są ku temu narzędzia.

- Na platformie BeSTi@ każdy będzie mógł „przećwiczyć” jak dany projekt obciąży budżet. Umiejętne wykorzystanie sytemu Besti@ to świetne narzędzie do zarządzania inwestycjami - mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2010-2015.

Jak przypomina, gminy uczestniczące w pilotażu mają możliwość symulacji swoich WPF-ów. A funkcja ta będzie dostępna docelowo dla wszystkich gmin.

- Pytanie czy wszyscy będą chcieli z tego korzystać – zastanawia się Dziekoński. – Z 40 gmin biorących udział w pilotażu, tylko 20 jest aktywne w wykorzystywaniu narzędzia. Widać pewną opieszałość samorządów. Być może wynika to z takiego podejścia, że lepiej się nie wychylać, bo inwestycja która chcemy zrobić okaże się nieefektywna i co wtedy – komentuje były minister.

BeSTi@ to specjalistyczny program przeznaczony do zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego. Ma on na celu wsparcie służb finansowych JST w realizacji zadań w zakresie planowania i modyfikacji budżetu. Użytkownikami systemu są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, regionalne izby obrachunkowe wraz z zespołami zamiejscowymi oraz Ministerstwo Finansów.

System wspomaga sporządzanie sprawozdań jednostkowych i zbiorczych w miesięcznych i kwartalnych okresach sprawozdawczych. Wspomaga pracę w zakresie sprawozdawczości i uchwał budżetowych, umożliwia tworzenie raportów w różnych przekrojach na podstawie wprowadzonych danych.

Program obsługuje elektroniczne przesyłanie sprawozdań budżetowych do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem właściwej terytorialnie regionalnej izby obrachunkowej. Wymiana danych odbywa się z możliwym wykorzystaniem podpisu elektronicznego i bez użycia zewnętrznych programów pocztowych.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas panelu ”Inwestycje komunalne” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Mało ważna persona, 2016-05-22 12:00:08

  Każda z tych nieefektywnych inwestycji miała już na etapie projektu pozytywne opinie banków, funduszy, ekspertów - nawet unijnych - i dziesięciu innych instytucji publicznych... I to jeszcze nie jest ostatnie słowo - powstanie jeszcze wiele misiów na które spisze się protokoły i którymi POchwalimy ... się na kolejnym Europejskim Kongresie Gospodarczym Państwa Teoretycznego...  rozwiń