PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Najlepsze rozwiązania smart to te, których nie widać

  • Michał Nowak    19 maja 2016 - 18:05
EEC 2016: Najlepsze rozwiązania smart to te, których nie widać
Dobrych zmian się nie zauważa, one się wtapiają – twierdzi Pete Kercher, założyciel i członek Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności (fot.ptwp.pl)

Rozwiązania smart city nie są wdrażane błyskawicznie i nie widać ich od razu – mówią uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego i dodają, że dobra technologia to ta, której nie widać.
Czy nasze miasta są smart? Czy samorządowcy inwestują w rozwiązania poprawiające jakość i wygodę życia? Czasem twierdzimy, że tak nie jest, bo w kategorii smart city trudno jest dostrzec dobrą zmianę.

- Dobrych zmian się nie zauważa, one się wtapiają – twierdzi Pete Kercher, założyciel i członek Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności. – Jeśli chodzi o technologię, zauważamy tylko to, co jest złe. Tak jak z technologią w domu – dopiero jak się coś zepsuje, zaczynamy ją dostrzegać.

Żartobliwie sprawę przedstawia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Gdy wprowadziliśmy inteligentny system sterowania ruchem, sześć tysięcy kierowców dowiedziało się o tym dopiero, gdy dostali mandaty. Przejeżdżali na czerwonym świetle, bo byli przyzwyczajeni do poprzedniego sposobu funkcjonowania sygnalizacji – mówi włodarz miasta.

- Dobrze zastosowane technologie są najczęściej niewidoczne – potwierdza Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska. I podaje przykład: - Jeśli miasto ma super efektywny system zarządzania wodą, jako mieszkańcy widzimy, że woda jest dobra, a rachunki nie rosną. Ale rzadko kto kojarzy to z technologią.

Uczestnicy panelu poświęconego smart cities zwracali też uwagę na sposób, w jaki samorządowcy powinni wprowadzać technologiczne rozwiązania. I nie chodzi tu wyłącznie o branżę IT.

- System smart nie może patrzeć na to, co dzieje się tu i teraz, ale na to, jakie będą konsekwencje jego wprowadzenia. Przykładowo, jeśli szukamy problemu na zakorkowane drogi i budujemy w związku z tym nową drogę, wcale nie rozwiązujemy problemu. Budując nową drogę tylko zachęcamy kierowców do tego, aby jeszcze więcej jeździli – zauważa Pete Kercher.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji podczas panelu "Smart cities w dobie digitalizacji", który odbył się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.