PARTNER PORTALU
  • BGK

Efekty walki z wykluczeniem cyfrowym

  • GK    6 września 2013 - 15:24
Efekty walki z wykluczeniem cyfrowym

Program innowacyjna gospodarka pomaga zwalczać w Polsce wykluczenie cyfrowe. Już teraz widać pierwsze korzyści. Jakie?
Do szerokopasmowego internetu podłączonych zostało 470 gospodarstw domowych. Zgodnie z podpisanymi umowami docelowo będzie ich ponad 9 tysięcy.

Dofinansowanie dostępu do internetu otrzymało prawie 2 tysiące rodzin - według podpisanych umów do 2015 roku będzie to ponad 50 tysięcy. Podpisano 423 umowy o dofinansowanie na niespełna 927,9 mln zł.

Dobrym przykładem jest gmina Borzęcin w województwie małopolskim. Gmina podpisała dwie umowy o łącznej wartości prawie 3,556 mln zł, z czego udział UE wynosi ok. 2,937 mln zł.

Do tej pory udało się zakupić 161 komputerów, z czego 150 wraz z bezpłatnym dostępem do internetu trafiło do rodzin zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, a 11 do jednostek organizacyjnych gminy.

Ponadto w ramach przedsięwzięcia sfinansowano m.in. zakup masztu i punktów dostępowych do internetu. Projekty gminy Borzęcin nie są jeszcze zakończone, a ich ostateczne wyniki poznamy w 2015 roku.

Z kolei gmina Brodnica przekazała komputery z bezpłatnym dostępem do internetu 4 szkołom oraz 70 rodzinom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym. Wśród gospodarstw domowych, które otrzymały wsparcie, 15 osób to osoby niepełnosprawne. Gmina zaplanowała także cykl szkoleń, które przygotują użytkowników do sprawnego korzystania z komputerów;

Gmina Osieczna planuje przekazać 107 zestawów komputerowych wraz z bezpłatnym dostępem do internetu dla: szkół i przedszkoli na terenie gminy, Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a także dla 30 rodzin zagrożonych wykluczeniem cyfrowym;

Powiat gryficki dzięki programowi zakupi 460 komputerów, z czego 120 trafi do szkół, a reszta do gospodarstw domowych, w których są osoby zagrożone wykluczeniem cyfrowym (łącznie 360 osób). Ponadto powiat planuje przeprowadzić cykl szkoleń z obsługi komputera i internetu, dopasowanych do grup wiekowych - dla dzieci i młodzieży oraz dla emerytów i rencistów;

Gmina Brwinów zakupi 120 komputerów i 65 drukarek dla swoich mieszkańców. Sprzęt komputerowy wraz z bezpłatnym dostępem do internetu otrzyma 58 rodzin zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Pozostałe urządzenia trafią do szkół, jednostek organizacyjnych i świetlic na terenie gminy Brwinów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.