PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksperci o inwestycjach szerokopasmowych

  • AW/uke.gov.pl    24 sierpnia 2011 - 11:17
Eksperci o inwestycjach szerokopasmowych

W projektach "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" może pojawić się zagadnienie dopuszczalności i form wykorzystywania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej. Prawnicy podpowiadają samorządom w kwestii opłat za dzierżawę.
Krajowe Forum Szerokopasmowe udostępniło kolejne opracowanie prawne, którego celem jest ułatwienie samorządom przeprowadzania inwestycji w sieci szerokopasmowe. Tym razem opracowanie (dostępne tu) dotyczy kwestii statusu kwalifikowalności opłat za dzierżawę w programie operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej oraz 16 Regionalnych Rrogramach Operacyjnych (RPO).

Autorzy opnii z kancelarii prawniczej Kuch, Sękowski, Tacznowska-Wileńska objaśniają też kwestie umowy IRU, która nie jest umową kodeksową, lecz wykształciła się w praktyce obrotu w sektorze telekomunikacyjnym. IRU (zwane potocznie - w ślad za tłumaczeniem z języka angielskiego - „nieodwołalnym prawem używania”), polega na przekazaniu innemu podmiotowi infrastruktury telekomunikacyjnej (najczęściej kanalizacji kablowej, kabla lub włókna światłowodowego) do używania i pobierania pożytków, przy czym następuje to na okres bliski przewidywanemu okresowi ekonomicznej eksploatacji takiej infrastruktury oraz za wynagrodzeniem bliskim jej wartości rynkowej, płaconym na początku obowiązywania umowy (następnie uiszczane są niskie, najczęściej miesięczne opłaty za utrzymanie łącza i kalkulowane w oparciu o koszty utrzymania). W typowej umowie IRU korzystający nie ma opcji nabycia własności infrastruktury po zakończeniu umowy.

Czytaj też: Planowanie przestrzenne w gminach a wymagania ustawy szerokopasmowej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bogdan Miech, 2011-08-25 08:34:25

    Oby tylko idea powszechnej dostępności do internetu nie poległa na politycznej opcji tworzenia miejsc pracy dla kolesiów. Wiele wskazuje na to, że tak właśnie to będzie wyglądać. Tak jak to miało miejsce z TBS-ami, miejskiomi spółkami mieszkaniowymi, kanalizacyjnymi itd.. Obserwujmy też uwaznie &quo...t;gospodarowanie śmieciami" bo tu juz otworzyło się pole do kolesiostwa lub lokalnego nepotyzmu.  rozwiń