PARTNER PORTALU
 • BGK

Elektroniczna biblioteka na telefon

 • GK    17 grudnia 2011 - 16:03
Elektroniczna biblioteka na telefon

Uruchomione zostały trzy nowe infolinie, które ułatwią bezpośredni kontakt z ekspertami elektronicznego systemu bibliotecznego MAK+.
MAK+ jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.

Katalogowanie zbiorów bibliotecznych w systemie MAK+ odbywa się przy pomocy zawartości „Przewodnika Bibliograficznego” Biblioteki Narodowej, z którego pobierane są rekordy bibliograficzne do lokalnej bazy biblioteki.

Opisy bibliograficzne tworzone przez biblioteki są dodawane do wspólnej bazy opisów, dostępnej dla wszystkich użytkowników systemu i są korygowane przez zespół specjalistów z wojewódzkich i miejskich bibliotek publicznych.

Sercem systemu jest serwer centralny, na który składa się serwer aplikacji i serwer baz danych. Narzędziem służącym do komunikacji pomiędzy serwerem centralnym a serwerami lokalnym jest synchronizator. Synchronizacja następuje co kilka minut i zapewnia tworzenie backupu danych oraz aktualizacji danych czytelników, rezerwacji oraz wypożyczeń.

Zainteresowani systemem, którzy chcieliby wiedzieć m.in. jakie są koszty jego wdrożenia i użytkowania mogą dzwonić pod numer 22 656 63 97. Infolinia jest czynna w godzinach 9-15.

Dla osób, które mają pytania dotyczące obsługi systemu MAK+ lub Aplikacji Czytelnika MAK+ uruchomiono numer 505 245 827. Infolinia jest czynna w godzinach 8-16.

Dla klientów, którzy mają pytania dotyczące umów i rozliczeń uruchomiono numer 666 839 148. Jest to też numer, pod którym można uzyskać informacje na temat współpracy przy wspólnych projektach takich jak konferencje, czy warsztaty. Infolinia jest czynna w godzinach 8-16.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Robson, 2011-12-19 21:27:05

  infolinia od 9 do 15?! żarty sobie z ludzi robią? projekt się skończy i bibliotekarze będą szlochać.
 • Jubilat, 2011-12-19 10:36:49

  Nie wiadomo czy ten projekt sie uda...Cóż? Starać się trzeba.
 • Singiel, 2011-12-19 10:31:35

  oczywiście fajny pomysł do wdrożenia niemal od jutra w całym kraju.