PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczna rejestracja narodzin dziecka od 1 czerwca

  • MIW    24 stycznia 2018 - 12:29
Elektroniczna rejestracja narodzin dziecka od 1 czerwca
Od 1 czerwca narodziny dziecka będzie można zarejestrować drogą elektroniczną (fot. pixabay.com)

Rząd przyjął 23.01 projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które pozwolą m.in. na uruchomienie e-usługi elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka. Możliwość taka powinna wejść w życie 1 czerwca 2018 r.
Opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji pakiet zmian w przepisach dotyczy ustaw o Ewidencji Ludności i Prawa o Aktach Stanu Cywilnego. Jak wyjaśnia resort umożliwią one zgłaszanie urodzenia i wybór imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego (do tej pory, aby zgłosić narodziny dziecka rodzic musi wybrać się do urzędu osobiście). Jak podaje MC zmiana ta powinna wejść w życie 1 czerwca 2018 r. Kiedy to nastąpi odpis aktu urodzenia, po rejestracji urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego, będzie przesyłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL, a także zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument ten będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej.

Czytaj: Anna Streżyńska: W 2018 roku rejestracja narodzin dziecka możliwa w szpitalu

Przyjęte zmiany umożliwią ponadto jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL. Do tej pory gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazywały, co utrudniało to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia osoby oraz w rejestrze PESEL. Takie rozwiązanie – jak podaje MSWiA - powinno obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.