PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczne publikacje aktów dają oszczędności

  • AT    1 lutego 2012 - 17:33
Elektroniczne publikacje aktów dają oszczędności

W styczniu 2012 r. w ramach platformy ePUAP udostępniono system elektronicznej publikacji aktów prawnych. Niecały miesiąc od uruchomienia systemu z tej formy dostępu do Dziennika Ustaw oraz Monitora Polskiego skorzystało ponad 176 tys. obywateli i instytucji.
Dostęp do aktów prawnych przez internet to nie tylko sprawny dostęp oraz łatwość wykorzystania – 7 dni w tygodniu 24/h, to również korzyści dla budżetu państwa.

W 2011 r. Rządowe Centrum Legislacji wydawało Dziennik Ustaw, w nakładzie 6 550 egzemplarzy oraz Monitor Polski, w nakładzie 5 250 egzemplarzy. Koszt rocznej prenumeraty, to odpowiednio DU – 1 620 zł, oraz MP – 530 zł. Wraz z wprowadzeniem bezpłatnego elektronicznego Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego te pozycje zniknęły ze sprzedaży. W 2011 r. koszt rocznej prenumeraty kompletu tych druków wynosił w sumie 2 150 zł.

Spore oszczędności można zauważyć analizując szacowaną liczbę odbiorców, m.in.: urzędy gmin, starostwa, urzędy marszałkowskie, urzędy wojewódzkie, ministerstwa, czyli łącznie ok. 2 843 jednostek, które kupowały wersje papierowe aktów prawnych. Publikacja DU oraz MP w wersji elektronicznej, a co za tym idzie dostęp do aktów dla wszystkich odbiorców za pośrednictwem internetu, to roczne korzyści  rzędu  6,1 mln zł, przy założeniu, że każdy podmiot prenumeruje po jednym egzemplarzu MP i DU.

Budowa systemu informatycznego dla Rządowego Centrum Legislacji wyniosła 1 905 897,68 zł. Biorąc pod uwagę koszt rocznej prenumeraty papierowych wersji DU i MP, wskazuje iż koszt inwestycji zwróci się już po niecałych 4 miesiącach od uruchomienia publikatora aktów prawnych.

Poniżej lista pięciu najczęściej pobieranych aktów prawnych (dane z 26 stycznia 2012 r.):

1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2011 r. w sprawie warunków otrzymywania przez policjanta dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zleconych zdań wykraczających poza obowiązki służbowe.

2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. ws. recept lekarskich.

3. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 12 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metod badania jakości gazu skroplonego (LPG).

5. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.