PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczne zarządzanie dokumentacją: pilotażowe wdrożenia w Opolu i Wrocławiu

  • bad    17 lipca 2015 - 18:26
Elektroniczne zarządzanie dokumentacją: pilotażowe wdrożenia w Opolu i Wrocławiu
System Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją będzie wdrażany i upowszechniany za darmo. Fot. MAC

Urzędy marszałkowskie w Opolu i Wrocławiu przeprowadzą pilotażowe wdrożenie systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją. Wkrótce dołączą do nich kolejne samorządy.
Podpisano list intencyjny w sprawie projektu "System EZD PUW w JST". Na jego mocy i stosownych porozumień z wojewodą podlaskim, w urzędach marszałkowskich w Opolu i Wrocławiu zostanie przeprowadzone pilotażowe wdrożenie systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją.

Istotą pilotażu jest przekazanie i rozwijanie  systemu na zasadach niekomercyjnych administracji  publicznej oraz  przekazanie wiedzy i zbudowanie kompetencji po stronie administracji samorządowej w taki sposób, aby kolejne wdrożenia mogły się odbywać autonomicznie, na terenie poszczególnych województw.

Coraz więcej urzędów z elektronicznym systemem

- Przełamujemy pewną barierę, bo system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją jest systemem, który chcemy wdrażać i upowszechniać za darmo. Jest też standaryzacją, którą przyjęliśmy jako obowiązującą we współpracy ze wszystkimi urzędami wojewódzkimi – mówi minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. – Liczba jednostek przystępujących do systemu wciąż wzrasta, co oznacza, że coraz powszechniej stosujemy tę samą metodę. Związane to jest z oszczędnościami, przejrzystością podejmowanych decyzji, efektywnością, kontrolą, a także standaryzacją obiegu dokumentów.

Czytaj też: Gdańsk i Łódź sprawdzą system elektronicznego zarządzania dokumentacją

System Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD PUW), opracowany przez Podlaski Urząd Wojewódzki, funkcjonuje w wielu urzędach jako podstawowy system załatwiania i rozstrzygania spraw oraz wykonywania czynności kancelaryjnych. W efekcie zespolona administracja rządowa w województwach może korzystać z jednolitego, sprawdzonego w praktycznym działaniu, narzędzia do zarządzania dokumentami elektronicznymi.

Sygnatariuszami listu intencyjnego byli: minister Andrzej Halicki, Andrzej Meyer - wojewoda podlaski, Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego oraz Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego.

Podpisanie listu to kolejny etap współpracy pomiędzy administracją rządową i samorządową w ramach wdrażania systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD), na podstawie systemu opracowanego przez Podlaski Urząd Wojewódzki za pomocą narzędzia teleinformatycznego będącego własnością Skarbu Państwa.

System Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD) z powodzeniem jest wdrażany w jednostkach administracji rządowej w całym kraju. Korzysta  z niego już ponad 200 urzędów i 24 tysiące urzędników, a drugie tyle urzędów jest w trakcie wdrażania. Wojewoda Podlaski przekazuje system EZD PUW wraz z całą wiedzą i dokumentacją nieodpłatnie w ramach obrotu pomiędzy jednostkami Skarbu Państwa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obywatel, 2015-07-18 19:59:22

    Jak to administracja sama dla siebie znajdzie zajęcie. A może tak ograniczyc niepotrzebną działalnosc województw zlikiwdować powiaty i polaczyć małe gminy w jednoski co najmniej 20 tys. mieszkańców to oszczędności mozemy liczyc w dziesiatkach miliardach.