PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczne zarządzanie dokumentacją z Podlasia do MAC

  • AW    21 sierpnia 2013 - 16:50
Elektroniczne zarządzanie dokumentacją z Podlasia do MAC

W MAC zostanie wdrożony system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacji (EZD) stworzony w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Minister Michał Boni podpisał w środę porozumienie z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno.
EZD zastąpi używany już w MAC system elektronicznego obiegu dokumentów. Stworzył go zespół Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego specjalnie na potrzeby administracji. Oznacza to, że od 1 stycznia cała rutynowa korespondencja w MAC ma być załatwiana wyłącznie elektronicznie przy pomocy EZD. Dzięki temu w każdej chwili będzie można sprawdzić, gdzie i na jakim etapie jest dana sprawa, kto ją prowadzi i jakie działania podjął.

Jak przypomina MAC, równolegle trwają prace nad nowelizacją ustawy o informatyzacji, która ma ułatwić obywatelom korzystanie z e-usług administracji i zwiększyć ich liczbę. Projekt ustawy Rada Ministrów przyjęła 30 lipca.

Żeby proces budowy e-administracji odbywał się sprawnie, urzędy muszą zmienić wieloletnie przyzwyczajenie i przestawiać się na elektroniczny obieg dokumentów.

- Budowanie e-administracji i wdrażanie tej ustawy musi się odbywać we współpracy z partnerami i przy aktywnym komunikowaniu i wspieraniu zmian tak jak w przypadku eWUŚia i cyfrowej telewizji naziemnej- dodał miniser Boni.

Z EZD korzysta w Polsce już 15 tys. urzędników kilkudziesięciu urzędów administracji rządowej terenowej i centralnej. Kolejnych kilkanaście tysięcy uczy się go, bo do przedsięwzięcia przystępują kolejni partnerzy.

Z systemu wychodzi teraz 120 tys. przesyłek miesięcznie przez ePUAP (Platformę Usług Administracji Publicznej, która udostępnia też obywatelom darmowy podpis elektroniczny - tzw. profil zaufany do korespondencji z administracją). Uśredniając koszt wysyłki tradycyjnej na poziomie 3,50 PLN, daje to już 5 mln zł oszczędności rocznie.

System EZD został stworzony w 2010 roku, a od 2011 został wdrożony w dwunastu innych, poza podlaskim, urzędach wojewódzkich. Na mocy porozumień system ten z powodzeniem działa w urzędach wojewódzkich: małopolskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim.

Jednolity system EZD wdrażany jest także, już samodzielnie przez zespoły poszczególnych wojewodów w administracji zespolonej poszczególnych województw. Do przedsięwzięcia dołączają również partnerzy centralni, ministerstwa i urzędy centralne, co powoduje, że system EZD staje się jednolitym systemem administracji rządowej w Polsce, a do tego dynamicznie się rozwija - jest udoskonalany i dostosowywany do zmieniający się przepisów.

Szkolenia w MAC z EZD zaczną się niebawem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.