PARTNER PORTALU
 • BGK

Emp@tia, NIK: rządowy projekt kosztował miliony, ale w niczym nie pomógł

 • MN    21 lipca 2016 - 09:01
Emp@tia, NIK: rządowy projekt kosztował miliony, ale w niczym nie pomógł

Zdaniem NIK, projekt nie przyczynił się do usprawnienia rozpatrywania spraw i poprawy efektywności realizacji zadań w obszarze zabezpieczenia społecznego (fot. pixabay)

• Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, że projekt Emp@tia był realizowany terminowo i zgodnie z wyznacznikami, ale mimo to nie przyczynił się istotnie do usprawnienia rozpatrywania spraw i poprawy efektywności realizacji zadań w obszarze zabezpieczenia społecznego.
• Projekt nie poprawił również znacząco warunków pracy urzędników, którzy na razie nie mogą nawet wykorzystać zakupionych urządzeń, ani w widocznym stopniu nie ułatwił obywatelom dostępu do urzędów.
• Emp@tia kosztowała ponad 45 mln zł. Zakupiono m.in. terminale mobilne za 5,1 mln zł, z których urzędnicy i tak nie mogli korzystać ze względu na brak niezbędnych uregulowań prawnych.




W założeniach Projekt Emp@tia miał stanowić centralny system, który łącząc wiele baz danych miał umożliwiać przepływ informacji między ośrodkami pomocy społecznej, urzędami pracy, ZUS-em i innymi urzędami, zajmującymi się pomocą społeczną. Natychmiast miał dostarczać pracownikom socjalnym dane o zatrudnieniu ich klientów, świadczeniach rodzinnych, funduszu alimentacyjnym, stopniu niepełnosprawności itp. Z kolei dzięki portalowi internetowemu obywatele potrzebujący pomocy mieli mieć możliwość skorzystania ze zdalnego załatwiania spraw urzędowych.

NIK ocenia, że - z uwagi na ograniczony zakres wykorzystania w latach 2014-2015 zakupionego sprzętu i udostępnionych usług - projekt Emp@tia nie przyczynił się istotnie do usprawnienia rozpatrywania spraw i poprawy efektywności realizacji zadań w obszarze zabezpieczenia społecznego.

Istotne zwiększenie wykorzystania udostępnionych usług nastąpiło dopiero w I kw. 2016 r., tj. po wejściu w życie zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych (wprowadzających obowiązek weryfikacji w systemach zewnętrznych danych osób ubiegających się o zasiłek), i wejściu w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (poprzez portal Emp@tia Ministerstwo udostępniło możliwość składania wniosków o świadczenia wychowawczego w ramach Programu 500 plus).

Liczba przesłanych w tym czasie zapytań była ponad trzykrotnie wyższa od wszystkich skierowanych za pośrednictwem systemu do końca 2015 r. (wzrost o 331 proc.). Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w I kw. 2016 r. za pośrednictwem portalu Emp@tia złożono ogółem 337 wniosków (do 19 kwietnia tylko w ramach Programu 500 plus złożono 1995 wniosków), czyli więcej niż w ciągu dwóch lat od zakończenia realizacji projektu (wówczas 346 wniosków). Portal Emp@tia - zupełnie nieoczekiwanie - dobrze sprawdził się jako wsparcie w realizacji Programu 500 plus, choć NIK zwraca uwagę, że wykorzystanie go w tym celu wykraczało poza założenia Projektu.

Pomimo opóźnień w fazie początkowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ustalonym terminie (do 14 lutego 2014 r.) zrealizowało przewidziany zakres rzeczowy projektu. Osiągnięto wszystkie zakładane wskaźniki produktu. Jednak po upływie dwóch lat od zakończenia realizacji projektu Emp@tia, planowane efekty, jakie miał on przynieść w zakresie poprawy dostępności, jakości, skuteczności i efektywności realizacji zadań w obszarze zabezpieczenia społecznego, zostały osiągnięte jedynie w ograniczonym zakresie. W ocenie NIK przyczyny małej popularności i stosunkowo niskiego wykorzystania stworzonej platformy Emp@tia różniły się w zależności od użytkowników.

Zainteresowanie portalem zerowe

Wykorzystanie udostępnionej poprzez portal Emp@tia możliwości składania przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorców wniosków w formie elektronicznej było znikome: w latach 2014-2015 złożono w ten sposób zaledwie 346 wniosków dot. świadczeń socjalnych. W tym czasie na portalu dostępnych było tylko 13 formularzy wniosków z zakresu pomocy społecznej, a także dotyczących rejestracji żłobków i klubów dziecięcych oraz przyznania Karty Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2016 r. liczba dostępnych formularzy zwiększyła się do 34.









KOMENTARZE (6)

 • artmetic ekonsulting, 2016-07-22 17:04:08

  Systemy CRM dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • marek zakrzewski, 2016-07-22 15:03:10

  Do kieł: Problem w tym że informatyzacja to gigantyczny biznes i rządzą firmy informatyczne. One dyktują warunki gry. Blokują konkursy na finansowanie e- rozwiązań finansowane z kasy UE. Do czasu, gdy schodzi termin wydawania pieniędzy. Podnosi się krzyk, ze pieniądze przepadają, urzędnicy w popłoch...u, konkursy idą na skróty. Taki numer spotkałem za poprzednich rządów PiS przy informatyzacji szkół, pojawiał się w tle konkursów wielokrotnie,ale sa to sprawy trudne do udowodnienia. Ponieważ Polska cyfrowa to nowe zjawisko więc stawki bywają z kosmosu. Polski problem jest jeden. Tu można sp. wszystko! Nikt za nic nie odpowiada. Wymyślono sieć internetu szerokopasmowego, tylko kto ma płacić za sieci lokalne? Obywateli nie jest stać, gminy nie mają kasy, poza tym zarządzanie takimi sprawami to nowość, nie mają ludzi-znowu wydatki. Ale nie przeszkadzało tworzyć wielkie rozwiązania, chociaż wiadomo że nie ma jak wysyłać bezpiecznie dużych ilości danych, do i z gmin będących często informatycznym zadupiem. To są inne parametry informacji niż sms- y i gry w telefonie komórkowym. Polska nigdy nie była normalnie funkcjonującym państwem. Ta choroba dotyczy kolejnych rządzących.  rozwiń
 • kieł, 2016-07-22 12:21:59

  Do musowy: masz racje. PO przeszacowała elektroniczne mozliwości ludzi, opracowników, nie doceniła niechęci do informatyzacji państwa, no i pzrepłąciłą za zły progra. Ale Teraz ciesz się, głąby z PiS nic nie zrobią aby unowocześniać administracje publiczna. Stróżyńska może chce, ale nie znajdzie z...rozumienia w głąbach politykach PiS interesujących się zawłaszczaniem władzy, podwyżkami dla siebie i dla swoich, zniszczeniem niezależnego społeczeństwa  rozwiń



NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: