PARTNER PORTALU
  • BGK

Encyklopedia każdego Zagłębiaka

  • esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    18 listopada 2011 - 10:41
Encyklopedia każdego Zagłębiaka

Wydarzenia z historii regionu, słynne postaci, miejsca, zdjęcia, a nawet Biblioteka Zagłębiaka - to wszystko w dużej mierze można już odnaleźć pod adresem www.wikizaglebie.pl.
Inicjatorzy projektu, Stowarzyszenie Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, nie ukrywają radości z faktu, iż pomysł przypadł mieszkańcom do gustu.

Element „Wiki” nawiązujący do słynnej Wikipedii, jest tutaj nieprzypadkowy. – Nasza encyklopedia korzysta ze skryptu Wikipedii, który jest darmowym oprogramowaniem. W internecie można znaleźć mnóstwo „wikistron”, poruszających nawet dość wąską tematykę, skupioną np. wokół jednej drużyny piłkarskiej itp. Nasza ma dotyczyć całego Zagłębia Dąbrowskiego i wszystkiego co z regionem związane. Ważne jest to, że bazę danych staramy się jednak tworzyć w miarę możliwości niezależnie od Wikipedii – mówi Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Podwaliny pomysłu na internetową encyklopedię stanowiły wpisy użytkowników forum dyskusyjnego FdZD. – Przez cały czas jego funkcjonowania, przewinęło się przez nie wiele materiałów, zdjęć, ciekawostek, informacji, którymi warto było się podzielić z innymi. Doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby je usystematyzować, a forma encyklopedii daje taką właśnie możliwość – tłumaczy Bielecki.

– Ponadto jednym z celów naszej organizacji jest popularyzacja wiedzy o regionie. Teraz mamy jeszcze lepszą ku temu możliwość i narzędzie. W dodatku o tyle ważne, gdyż redagowane przez każdego, kto ma na to ochotę. Wśród redaktorów encyklopedii są właśnie m.in. użytkownicy naszego forum. Osoby z regionu, które piszą np. także do Wikipedii. Posiadają one ogromną wiedzę o Zagłębiu i chcemy, by WikiZagłębie było miejscem spotkań takich właśnie ludzi, którzy chcieliby się ową wiedzą podzielić – dodaje.

WikiZagłębie może tworzyć dosłownie każdy. W tym celu należy nadesłać na adres kontakt@zaglebiedabrowskie.org propozycję swojego loginu, a w odpowiedzi administratorzy encyklopedii udostępnią hasło dostępu do tworzenia i modyfikacji treści strony. – Na razie mamy zarejestrowanych blisko 30 osób. Niektóre z nich przejawiają bardzo dużą aktywność. Mamy nadzieję, że już wkrótce to grono powiększy się. Zakładamy bowiem, że jest to projekt długofalowy. Jesteśmy świadomi, że tematyka portalu jest bardzo szeroka, stąd jego treść będzie uzupełniana stopniowo – mówi Piotr Bielecki z FdZD.

Dotyczy to m.in. kalendarium, które w chwili obecnej funkcjonuje na stronie. Na razie jest ono ogólnopolskie i czerpie z danych Wikipedii. – Z czasem chcemy, żeby znajdowały się tutaj wyłącznie daty z historii Zagłębia. Dlatego też serdecznie zapraszamy do współredagowania naszej regionalnej encyklopedii i popularyzowania Zagłębia w sieci – zachęca Bielecki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.