PARTNER PORTALU
  • BGK

EU dopłaci do informatyzacji przychodni

  • PAP    30 lipca 2010 - 21:53
EU dopłaci do informatyzacji przychodni

Pacjenci przychodni na warszawskiej Pradze-Południe i w Wawrze od 2012 r. będą dysponować osobistym kontem elektronicznym. Każdy przez internet będzie miał dostęp do swojej dokumentacji medycznej.
Umowę na realizację projektu informatyzacji wszystkich przychodni na Pradze-Południe i w Wawrze podpisano w piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Wartość projektu to blisko 9,9 mln zł; ze środków UE pochodzić będzie prawie 8,2 mln zł.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2011 r. Wtedy 300 tys. pacjentów obu ZOZ-ów będzie mieć dostęp do swojej historii zdrowotnej. Będą też mogli sprawdzić, w której aptece przepisane im leki są dostępne i wybrać te, w których są najtańsze. System da też możliwość rejestracji wizyty przez internet, a nawet pozwoli wybrać lekarza i dogodny termin. Każdy będzie miał też dostęp m.in. do automatycznego systemu alarmującego o uczuleniach. Gdy na karcie pacjenta zostanie zapisana informacja o uczuleniu na dany lek lub substancję chemiczną, lekarz nie przepisze nieodpowiedniego leku.

Jak powiedziała dyrektor wawerskiego ZOZ-u Maria Kąkol, informatyzacja podległych jej placówek już się rozpoczęła. - Każdy pracownik mojego zakładu ma na swoim biurku komputer, a wszystkie placówki są w jednej sieci. W ogóle nie mamy dokumentacji papierowej - podkreśliła.

Dzięki unijnemu wsparciu wydatki poniesione dotychczas na informatyzację wawerskich przychodni zostaną w całości zrefundowane. Reszta pieniędzy zostanie przeznaczona na informatyzację sąsiedniego ZOZ-u na Pradze-Południe oraz stworzenie wspólnej dla obu zakładów platformy informatycznej.

Dzięki nowemu systemowi pacjenci będą też mogli komunikować się ze swoją przychodnią za pomocą sms-ów. - Mam nadzieję, że dzięki takiej łączności spadnie liczba osób, które nie zjawiają się na umówione wizyty. Dziś dotyczy to nawet 30 procent z nich - powiedziała Kąkol.

Umowę na realizację podobnego projektu w najbliższym miesiącu podpisać ma także ZOZ na Woli. Jednolity system elektroniczny w przyszłości obejmie także inne dzielnice - Żoliborz, Ochotę i Mokotów.

W piątek dyrektor wolskiego ZOZ-u Lucyna Kasprowicz podpisała umowę na dofinansowanie ze środków UE innego, zrealizowanego już w latach 2007-2009 projektu. W tym czasie w przychodni przy ul. Leszno powstała nowoczesna, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt poradnia dermatologiczna. Obecnie pracuje w niej 12 lekarzy. ZOZ utworzył też dzienny oddział psychogeriatrii i zamontował w budynku windę. Natomiast w przychodni przy ul. Płockiej powstała nowoczesna poradnia mammograficzna i USG, gdzie prowadzone są badania diagnostyczne służące profilaktyce raka piersi. Realizacja całego projektu kosztowała blisko 5 mln zł, teraz UE zrefunduje 3,9 mln zł.

Od początku 2007 r. warszawskie placówki ochrony zdrowia uzyskały dofinansowanie dla 12 projektów. Na ich realizację UE przeznaczyła w sumie 45 mln zł. W latach 2004-2006 były to 4 mln zł. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.