PARTNER PORTALU
  • BGK

Europa uwielbia wi-fi

  • GK    6 sierpnia 2013 - 17:16
Europa uwielbia wi-fi

Wi-fi cieszy się ogromnym powodzeniem, dlatego należy zwiększyć zakres dostępnego widma w całej Unii, aby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie.
Z przeprowadzonego przez Komisję Europejską badania wynika, że 71 proc. ogółu danych przesyłanych za pośrednictwem sieci bezprzewodowych w UE w 2012 r. trafiła do smartfonów i tabletów przy użyciu wi-fi, a wskaźnik ten może wzrosnąć do 78 proc. w roku 2016.

Te wyniki pokazują, jak niższe koszty korzystania z hotspotów wi-fi prowadzą do zmiany zachowań konsumentów. W związku z tym w badaniu zalecono zwiększenie zakresu dostępnego widma w całej UE, aby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie.

- Wi-Fi odniosło ogromny sukces i wszystkim przynosi korzyści. Dołożę wszelkich starań, aby Komisja Europejska przyczyniła się do rozpowszechnienia korzystania z wi-fi dzięki zwiększeniu zakresu dostępnego widma i ograniczeniu regulacji - mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.

Mimo że sieci 3G i 4G są niezbędne, by zapewnić możliwość pełnego korzystania z dobrodziejstw mobilnego internetu, koszty zakupu praw do widma na potrzeby obsługi tych sieci są obecnie wysokie, konsumenci ponoszą znaczne koszty korzystania z tych sieci (na przykład podczas roamingu), a same sieci w wielu częściach Europy są już przeciążone ze względu na brak dostępnego widma.

- Systemy pozwalające na udostępnianie swojej sieci wi-fi innym osobom są wspaniałym przykładem na to, jak można wspólnymi siłami zapewnić wszystkim dostęp do internetu. Wszyscy Europejczycy powinni mieć możliwość korzystania z internetu nie tylko w domu i miejscu pracy - twierdzi Neelie Kroes.

Łączne zastosowanie wi-fi i innych elementów infrastruktury opartych na nadajnikach o małej mocy (uzupełniających tradycyjne duże stacje bazowe sieci komórkowej) pozwoliłoby na ograniczenie przeciążenia sieci 3G i 4G dzięki zapewnieniu funkcjonalności dosyłu poza tymi sieciami, a także zmniejszenie kosztów ponoszonych przez operatorów i użytkowników sieci.

Rozpowszechnienie korzystania z tych technologii pozwoliłoby operatorom na zaoszczędzenie dziesiątków miliardów euro na modernizację sieci w celu zaspokojenia popytu. Konsumenci mogliby zaoszczędzić, korzystając z wi-fi, zamiast płacić za usługi przesyłania danych przez sieć telefonii komórkowej w momencie, gdy znajdują się w pobliżu hotspotu wi-fi.

Nadajniki o małej mocy mogą również zapewnić zasięg w trudnodostępnych miejscach, w tym wewnątrz dużych budynków.

W badaniu zalecono m.in. zwiększenie zakresu ogólnie dostępnego widma na świecie z 5 150 MHz do 5 925 MHz na potrzeby wi-fi, kontynuację pełnego udostępniania pasm 2,6 GHz oraz 3,5 GHz na potrzeby łączności bezprzewodowej oraz przeprowadzenie konsultacji na temat przyszłych możliwości udzielania licencji na pasmo 3,5 GHz i inne potencjalne nowe pasma częstotliwości.

Zarekomendowano również zmniejszenie obciążeń administracyjnych w zakresie wprowadzenia usług odciążania sieci w miejscach publicznych.

Sieć wi-fi jest najczęściej stosowana w domu i w miejscu pracy, i jest szczególnie przydatna do zapewnienia łączności z internetem dla wielu urządzeń w ramach jednego abonamentu internetowego.

Wi-Fi szybko się rozwija w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie i węzły transportu publicznego, i pozwala operatorom sieci komórkowych odciążyć przeciążone sieci 3G. Pomoże to operatorom sprostać 66-procentowemu rocznemu wzrostowi popytu na bezprzewodową transmisję danych, jaki przewiduje się na lata 2012-2017.KOMENTARZE (1)

  • Andrzej Ptasznik, 2013-08-07 11:10:54

    Polecam ten artykuł ,bo jest się o co starać, członkowie mojej rodziny mieszkający za granicą od dawna korzystają z bezpłatnych rozmów z całym światem wykorzystując lokalne łącza Wi Fi oraz stosowny program zainstalowany w ich telefonach mobilnych. Pozdrawiam Andrzej Ptasznik