PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy. Tak samorządowcy inwestują w smart city

  • MN    11 maja 2017 - 11:23
Europejski Kongres Gospodarczy. Tak samorządowcy inwestują w smart city
Technologia to nie maszyny, ale dane. Stają się coraz cenniejszym zasobem i miasta będą musiały się nauczyć zarządzać tymi danymi w sposób inteligentny (fot.shc)

Samorządowcy coraz chętniej otwierają się na inteligentne rozwiązania w miastach, aby ułatwiać życie mieszkańcom. Przykłady to Ełk i Warszawa.
Smart to nie tylko wdrażanie nowych technologii, ale także angażowanie obywateli do tego, aby przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, była potrzebna i użyteczna – uważa Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Dodaje, że Ełk jako jedno z pierwszych miast w Polsce zaczyna pilotaż programu e-dowód, czyli dowodu osobistego przez telefon komórkowy. W najbliższym czasie miasto planuje wprowadzić rozwiązania dla rodzących mam, by nie musiały stać w kolejkach by zarejestrować dzieci, ale żeby rejestracja odbywała już w szpitalu.

Natalia Kobza, ekspert z Fundacji im. Lesława A. Pagi, jako dobry przykład inteligentnych rozwiązań podaje Warszawę.

- Technologia to nie maszyny, ale dane. Stają się coraz cenniejszym zasobem i miasta będą musiały się nauczyć zarządzać tymi danymi w sposób inteligentny - zaznacza.

Jako przykład takich rozwiązań wskazuje na Warszawę z projektem Virtual Warsaw – to projekt skierowany do osób niewidomych, platforma beaconowa (od beaconów - sensorów - red.), która ma pomóc poruszać się po mieście.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w panelu „Smart City – miasto inteligentne i przyjazne” podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.