PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Tydzień Kodowania

  • pap    10 października 2014 - 13:23
Europejski Tydzień Kodowania

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyła się konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Kodowania, któremu patronuje Komisja Europejska, a w Polsce - m.in. resort administracji i cyfryzacji.
- Programowanie oraz umiejętności cyfrowe są bardzo ważne dla przyszłości zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej - powiedział Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Dodał, że rosnące zapotrzebowanie na pracowników posiadających umiejętności programowania jest jednym z największych wyzwań rynku pracy. Jak szacuje Komisja Europejska do 2015 roku na unijnym rynku pracy może brakować niemal 900 000 pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 Czytaj też:  Uwaga na fałszywy system Besti@

- Znaczenie tych umiejętności będzie rosnąć wraz ze wzrostem wykorzystania technologii cyfrowych we wszystkich sektorach gospodarki. Dlatego wspieramy najbardziej wartościowe inicjatywy i innowacyjne projekty dotyczące kluczowych aspektów rozwoju cyfrowego, takie jak startujący jutro Europejski Tydzień Kodowania - zapewnił wiceminister Dombrowski.

Czytaj też: Rozwój e-administracji, internet szerokopasmowy wśród priorytetów nowego szefa MAC

Zaznaczył również, że ministerstwo dostrzega potencjał sektora pozarządowego i dlatego organizuje konkursy dla organizacji pozarządowych na dotacje pozwalające realizować projekty związane z promowaniem nauki programowania, adresowane zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych.

W inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania uczestniczyli m.in.: europoseł, Michał Boni, Blanka Fijołek, Mistrzyni Kodowania, Anna Mazgal (Young Advisor) z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Europejski Tydzień Kodowania trwać będzie w całej Europie od 11 do 17 października. W tym czasie będzie można nauczyć się programowania i zdobyć związane z nim nowe umiejętności. Autorami pomysłu jest grupa młodych doradców (Young Advisors) ds. agendy cyfrowej przy komisarz Neelie Kroes.

W Polsce w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania zaplanowano ponad sto wydarzeń, które odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Lublinie.

W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy, którzy są zainteresowani m.in. podniesieniem kwalifikacji zawodowych, a także dzieci oraz osoby starsze, które wcześniej nie zetknęły się z informatyką.

Warsztaty z kodowania przeprowadzą m.in. Instytut Informatyki UW, Microsoft oraz organizacje zrzeszające programistów z całej Polski. Wstęp na poszczególne wydarzenia jest wolny. Jedynie w niektórych przypadkach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Tegoroczną edycją Tygodnia Kodowania w Polsce zajmuje się Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Realizuje ono projekt "Programuj Przyszłość", w ramach którego prowadzona jest koordynacja wydarzeń Code Week 2014 w Polsce.

Projekt jest finansowany z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a celem - pokazanie, jak ważne będą w przyszłości umiejętności nie tylko obsługi komputera, lecz i programowania jego funkcji.Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.