PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy wydadzą nawet 10 mld zł na Internet

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 sierpnia 2010 - 07:18
Firmy wydadzą nawet 10 mld zł na Internet

Firmy telekomunikacyjne w najbliższych pięciu latach powinny zbudować 28 tys. km sieci internetowej. Ale nie budują, bo urzędnicy za wolno dzielą unijne pieniądze, a samorządowcy boją się z nimi współpracować.
Na Internet w Polsce Unia przeznaczyła 1,5 mld euro, czyli ok. 6 mld zł. Według Anny Streżyńskiej, szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jeśli uda się w pełni wykorzystać te pieniądze, do 2015 r. na budowę łączy internetowych pójdzie prawie 10 mld zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Takie pieniądze mogłyby wywołać internetową rewolucję w naszych domach. Zdaniem ekspertów gdyby udało się wykorzystać wszystkie dostępne pieniądze unijne, w kilka lat łącze o prędkości 30 Mb/s byłoby w połowie domów w Polsce, a łącze stumegowe w drugiej połowie. Ale przyznawanie pieniędzy na budowę infrastruktury internetowej to katastrofa. Jeśli będziemy to robić w tak żółwim tempie jak obecnie, to zmarnujemy większość przysługujących nam środków, a Polska zostanie w ogonie Europy.

Na przykład operator telekomunikacyjny Crowley Data Poland złożył wniosek na dofinansowanie w 50 proc. budowy sieci światłowodowej (w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i łódzkim) o wartości 30 mln zł. Zamiast pieniędzy lub przynajmniej terminu ich przyznania dostał tylko informację, by rozpoczął inwestycję z własnych funduszy.

Dotąd z unijnych pieniędzy wybudowano tylko 350 km sieci. Anna Streżyńska przyznaje, że jednym z powodów jest niewydolność administracji, która zajmuje się przyjmowaniem i analizą wniosków.

Problemy sprawia też budowa sieci szkieletowych dużych inwestycji informatycznych. Pieniądze na ten cel zapisane są w regionalnych programach operacyjnych. Urzędnicy samorządowi potrzebują jednak fachowego doradztwa i pomocy w przedzieraniu się przez gąszcz przepisów. UKE chciałby uruchomić punkty doradcze w całym kraju. Ale potrzebuje na to ok. 80 mln zł. Wniosek o pieniądze trafił do MSWiA, które nie chce go podpisać.

Brak doradztwa rodzi dodatkowy problem. Samorządowcy boją się współpracować z prywatnymi firmami, by nie pojawiły się np. zarzuty o niegospodarność – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.