PARTNER PORTALU
  • BGK

Gazety nie dla gmin?

  • RAF    5 listopada 2009 - 07:29

Samorządy nie powinny wydawać własnych gazet – uważają Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Izba Wydawców Prasy. Pozyskiwanie reklam od firm zależnych od władzy lokalnej sprzyja sytuacjom korupcjogennym?
Izba Wydawców Prasy i Helsińska Fundacja Praw Człowieka chcą wprowadzenia zakazu wydawania prasy przez samorządy i administrację państwową. We wspólnym komunikacie obie organizacje oświadczyły, że służyłoby to ”poprawie dobrze rozumianej otwartości działania administracji i samorządów”. Ich zdaniem zakaz ”przyniesie wzrost zaufania społecznego” do działalności samorządów i administracji oraz pomoże w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.


Zdaniem organizacji, jednym z najważniejszych zadań prasy lokalnej jest pełnienie społecznej kontroli nad poczynaniami władz lokalnych, prezentowanie jej sukcesów, wyjaśnianie problemów i tworzenie więzi społeczeństwa lokalnego z jego reprezentantami. Nie należy więc łączyć funkcji biuletynu informacyjnego – organu administracji z funkcją niezależnej prasy, której jednym z głównych zadań jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniami władz.


„Uzurpowanie sobie przez wydawców biuletynów samorządowych roli wydawców gazet, wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy niezależnej. Jest to podważanie fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa obywateli do dostępu do informacji” - wyjaśniają Izba Wydawców Prasy i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zastrzeżenia budzi także pozyskiwanie przez samorządowe gazety reklam.Organizacje twierdzą, że pozyskiwanie reklam od firm zależnych od władzy lokalnej sprzyja sytuacjom korupcjogennym.

Komunikat jest efektem odbywającej się w Krakowie konferencji ”Wolność słowa w prasie lokalnej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.