PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk i Łódź sprawdzą system elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD PUW)

  • pt    15 kwietnia 2015 - 10:41
Gdańsk i Łódź sprawdzą system elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD PUW)
Sygnatariusze listu, od lewej: Paweł Adamowicz, Hanna Zdanowska, min. Andrzej Halicki, Andrzej Meyer – wojewoda podlaski - fot.mac.gov.pl

W resorcie cyfryzacji podpisano list umożliwiający współpracę pomiędzy administracją rządową i samorządową w zakresie wdrażania systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD), na bazie systemu EZD autorstwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW) w Białymstoku.
Wśród sygnatariuszy listu znajdują się: Andrzej Halicki minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Meyer wojewoda podlaski, Hanna Zdanowska prezydent Łodzi, Paweł Adamowicz prezydent Gdańska oraz - w imieniu Unii Metropolii Polskich - Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia.

Na podstawie listu oraz porozumień z wojewodą podlaskim, jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzone pilotażowe wdrożenie jednolitego systemu EZD PUW w urzędach miejskich Gdańska oraz Łodzi.

System ten dotychczas wprowadzany był wyłącznie w jednostkach administracji rządowej.

Jak wyjaśnia MAC istotą pilotażu, jest nie tylko przekazanie i rozwijanie na zasadach niekomercyjnych jednolitego systemu administracji publicznej, lecz również przekazanie know-how i zbudowanie kompetencji po stronie administracji samorządowej w taki sposób, aby kolejne wdrożenia w administracji samorządowej mogły odbywać się autonomicznie na terenie poszczególnych województw.

- Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji to fundament e-administracji i sprawnego państwa w obszarze upraszczania procedur administracyjnych i osiągania transparentności funkcjonowania urzędów – zaznaczył Andrzej Halicki.

- Wdrożenie systemu EZD to przede wszystkim wdrożenie nowego sposobu dokumentowania przebiegu załatwiania spraw w jednostce, a nie tylko udostępnienie urzędnikom systemu teleinformatycznego, usprawniającego prowadzenie czynności kancelaryjnych

- Obywatel na co dzień ma raczej do czynienia z urzędem miejskim, powiatowym lub gminnym. Dzięki systemowi EZD obywatel będzie mógł przekonać się, że urząd pracuje inaczej, bo w nowoczesny sposób i jednocześnie pod pewną kontrolą obywatela: system pozwala na wgląd w procedury, czas realizacji i przebieg – podkreślił minister Halicki.

Unia Metropolii Polskich - jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego - zadeklarowała wsparcie przy realizacji projektu poprzez stworzenie możliwości porównania efektów wdrażania systemu EZD w Łodzi i Gdańsku z efektami wdrożenia innych systemów do elektronicznego zarządzania dokumentacją w pozostałych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Obecnie z jednolitego systemu rozwijanego przez Podlaski Urząd Wojewódzki korzysta już ponad 200 urzędów i 24 tysięcy urzędników, a drugie tyle jest w trakcie wdrożenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.